Inwestować można i w to, co rodzi ziemia

Marta Bellon
26-11-2009, 00:00

Pszenica, kukurydza i soja instrumentami finansowymi? Inwestycje w płody rolne mogą się okazać zaskakująco opłacalne.

szenica, uprawiana od ponad 6 tys. lat, to najważniejsze ze zbóż w klimacie umiarkowanym. Jest wykorzystywane w przemyśle spożywczym czy produkcji biopaliw. Handluje się nim na wielu światowych rynkach np. na giełdzie Chicago Board of Trade (CBOT).

Zboże na giełdzie

Kontrakty terminowe na pszenicę wyceniane są za 100 buszli (buszel to ok. 35,238 litrów). Przy obliczaniu nominalnej wartości jednego kontraktu bierze się pod uwagę tzw. mnożnik. Na CBOT minimalna wartość kontraktu na pszenicę wynosi 5 tys. buszli.

Bazą dla kontraktów terminowych jest też poczciwa kukurydza. Kontrakty na to zboże są jednymi z najstarszych kontraktów terminowych. Liczba otwartych pozycji na CBOT sięga obecnie ponad 1,2 mln sztuk. Dla porównania, liczba otwartych pozycji dla najpopularniejszych kontraktów terminowych na 10-letnie obligacje Stanów Zjednoczonych wynosi ponad 2,2 mln sztuk, a dla 5-letnich — 1,4 mln.

Zarabiaj na soi Równie zyskownym instrumentem finansowym może być soja.

Handel tą rośliną na światowych parkietach też odbywa się poprzez kupno kontraktów terminowych. Należą do nich kontrakty na ziarno (na 1 tys. lub 5 tys. buszli), posiłki sojowe (100 ton) i olej (60 tys. funtów).

Kontrakty te dzielą się w zależności od daty dostawy na styczniowe, marcowe, majowe, lipcowe, sierpniowe, wrześniowe i listopadowe.

Dodatkowym miesiącem dla kontraktów na olej i posiłki jest wrzesień, październik i grudzień. Liczba otwartych pozycji na kontraktach na soję wynosi obecnie ok. 390 tys. Po dodaniu do tego kontraktów na śrutę sojową i olej sojowy, łączna liczba otwartych pozycji sięga poziomu 850 tys. sztuk.

Płody rolne mogą okazać się wartościową inwestycją nie tylko ze względu na możliwość urozmaicenia portfela. Popyt na te surowce ciągle rośnie, cały czas pojawiają się też nowe sposoby ich wykorzystania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / / Inwestować można i w to, co rodzi ziemia