Czytasz dzięki

Inwestowanie nie musi być drogie

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 05-06-2013, 00:00

Odkładając na emeryturę w IKE, patrz na koszty, bo nawet 1 pkt proc. różnicy w opłatach za zarządzanie przez 20-30 lat robi… różnicę

Przyszłe emerytury będą bardzo niskie — ostrzegają specjaliści. Bez dodatkowych oszczędności na starość będziemy musieli drastycznie ograniczyć wydatki i zmienić nasz styl życia. Jak temu zapobiec? IKE, oferowane w ramach trzeciego filaru, jest narzędziem, które w łatwy sposób umożliwia budowanie kapitału. Warto jednak pamiętać, że przy długoterminowych inwestycjach liczy się każdy grosz. Dlatego przy wyborze produktu należy spojrzeć na koszty, bo im niższe opłaty, tym więcej pieniędzy na emeryturze.

Oszczędzaj taniej...

Klient, który zdecyduje się na IKE z funduszami, ponosi koszty zarządzania portfelem. Przez to, że opłata ta jest zawarta w codziennej wycenie jednostki, większość klientów nie przywiązuje do niej uwagi. A powinna. Jej wysokość ma duży wpływ na osiągane stopy zwrotu. Dla przykładu: inwestując 800 zł miesięcznie w fundusz akcyjny, który pobiera wynagrodzenie za zarządzanie w wysokości 3,9 proc., przez 27 lat zapłacimy powiernikowi łącznie ponad 670 tys. zł. Przy opłacie niższej o 1 pkt proc. koszty te są o 100 tys. zł mniejsze (patrz ramka).

Porównaliśmy oferty IKE u ubezpieczycieli, w TFI i PTE, czyli tam, gdzie inwestuje się w fundusze. Pod względem kosztowym atrakcyjnie wypadły towarzystwa emerytalne. Allianz DFE, inwestując statutowo 65 proc. portfela w akcje i 35 proc. w obligacje, w ramach promocji obowiązującej do konca czerwca pobiera wynagrodzenie za zarządzanie w wysokości 0,01 proc. Potem opłata wzrośnie do maksymalnie 2,5 proc. Podobne koszty wiążą się z inwestycją w PKO DFE, który również ma charakter funduszu zrównoważonego, z tym że udział akcji w aktywach jest nieco mniejszy, bo wynosi 60 proc. Tak skonstruowany portfel IKE u ubezpieczycieli może kosztować nawet 6 proc., bo tam opłaty często się dublują, a w TFI 3,3 proc.

Konkurencyjne stawki ma Legg Mason TFI, który pobiera 3,5 proc. w przypadku produktów akcyjnych i 1,5 proc. przy obligacyjnych. Gdyby wagi tych funduszy w portfelu wynosiły odpowiednio 65 i 35 proc., to koszt zarządzania sięgnąłby 2,8 proc. rocznie. Warto jednak zwrócić uwagę, że przewagą IKE w TFI i u ubezpieczycieli jest możliwość doboru własnej strategii inwestycyjnej. Dzięki temu możemy maksymalizować zyski, ale bierzemy wtedy na siebie ryzyko nietrafionych decyzji. Często też wyższe koszty są rekompensowane wyższym zyskiem. W ubiegłym roku Allianz DFE zarobił 9,9 proc., podczas gdy PKO DFE powiększył portfele o 14 proc.

...i kupuj bez opłat

Prognozując przyszłe zyski z oszczędzania na emeryturę w IKE, musimy również pamiętać o kosztach manipulacyjnych, które obniżają wartość wpłacanych na konto pieniędzy i już na starcie utrudniają osiągnięcie wyższych zysków. PKO DFE od składek pobiera maksymalnie 400 zł bez względu na długość oszczędzania, przy czym minimalna roczna kwota inwestycji wynosi 600 zł. W Allianz DFE do końca czerwca nie ma opłat manipulacyjnych, a potem od każdej wpłaconej kwoty naliczane będzie 1,5 proc. Oznacza to, że inwestując 1 tys. zł, na konto wpłynie 985 zł.

W Amplico DFE do końca sierpnia trwa promocja. Klientom, którzy podpiszą do tego czasu umowę, w ciągu całego okresu oszczędzania zapłacą 250 zł opłaty od składek (poza promocją jest 500 zł). Jeszcze taniej jest w TFI, które bardzo często rezygnują z pobierania opłat manipulacyjnych. Za darmo w ramach IKE można kupować jednostki uczestnictwa w BZ WBK TFI czy Union Investment, z tym że to drugie TFI nalicza tzw. opłatę za otwarcie rejestru w wysokości 800 zł. Można jej uniknąć, zakładając IKE w punkcie obsługi klienta w Warszawie. Amplico TFI oferuje natomiast dwa warianty IKE. W pierwszym wariancie skierowanym do osób o krótkim horyzoncie inwestycyjnym założenie rachunku jest bezpłatne, a za nabycie jednostek uczestnictwa pobierana jest stała opłata 2 proc. dla wszystkich funduszy. Drugi wariant, dla osób o długim horyzoncie inwestycyjnym, przewiduje opłatę 300 zł za otwarcie rachunku IKE. Zakup jednostek uczestnictwa funduszy jest zwolniony z opłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane