Inwestujesz w TFI? Oszczędź 5 proc.

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 31-01-2012, 00:00

Inwestor nie musi płacić za kupno jednostek w funduszach inwestycyjnych. Wystarczy dostęp do internetu

Opłata za zarządzanie i opłata dystrybucyjna to dwa koszty znane każdemu, kto inwestuje w fundusze. Pierwszą, ponosimy raz w roku, a pobiera ją automatycznie TFI. Jej wysokość nie zależy od zysku czy straty, ale od rodzaju funduszu (w przypadku produktów akcyjnych sięga nawet 4 proc.). Drugą opłatę, tzw. dystrybucyjną lub manipulacyjną, płacimy w momencie kupna bądź sprzedaży jednostek. Tą opłatę możemy ominąć. Jak? Sposobów jest wiele.

Uwaga na promocje!

Niesprzyjająca koniunktura i duża awersja do ryzyka nie zachęca do inwestowania. Dlatego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) coraz częściej decydują się na obniżanie opłat manipulacyjnych, organizują konkursy z nagrodami, a nawet umożliwiają nabywanie jednostek uczestnictwa bez prowizji. Brak prowizji od sprzedaży funduszy to przecież więcej pieniędzy potencjalnie pracujących na nasz zysk. Opłaty manipulacyjne za nabycie jednostek sięgają często nawet 5,5 proc. wpłacanych oszczędności.

Warto więc mieć oczy szeroko otwarte, przeglądać strony internetowe towarzystw i wybierać te, które oprócz lepszych wyników zarządzania wprowadzają promocje. W kwietniu ubiegłego roku tak zrobiło na przykład Millennium TFI. Promocja trwała do końca grudnia 2011 r. i polegała na zwolnieniu z opłat dystrybucyjnych przy zakupie funduszy w oddziałach Banku Millennium. Od nowego roku towarzystwo wprowadziło 50 proc. zniżki na opłaty manipulacyjne w przypadku zakupu jednostek za pośrednictwem systemu bankowego Millenet. Już od dłuższego czasu opłat manipulacyjnych nie pobiera również PKO TFI.

Promocja obejmuje zakup jednostek wszystkich funduszy za pośrednictwem strony internetowej towarzystwa. Wbrew pozorom, aby z niej skorzystać, nie trzeba posiadać rachunku w PKO BP. Wystarczy wypełnić formularz na stronie, podając dane osobowe i numer konta bankowego, przeprowadzić test odpowiedniości, poczekać na aktywację rejestru i przydzielenie kodu PIN. Do internetowego inwestowania bez opłat zachęca też Union Investment TFI. Aby to zrobić, należy wypełnić na stronie towarzystwa wniosek o rejestrację umowy, następnie poczekać na kuriera, który przywiezie dokumenty do podpisu. Promocja zwalnia z kosztów manipulacyjnych przy zakupie i konwersji jednostek uczestnictwa za pośrednictwem systemu UniSieć.

Internetowy serwis transakcyjno-informacyjny (STI) udostępnia coraz więcej TFI, ale na różnych warunkach (nie zawsze bez opłat dystrybucyjnych). Jest to korzystny sposób zawierania transakcji zarówno dla klientów, którzy bez wychodzenia z domu, przez całą dobę mają dostep do rachunku. Mogą w każdej chwili podejrzeć rejestry i składać zlecenia. Dla towarzystw jest to z kolei oszczędność, bowiem nie muszą się wtedy dzielić wynagrodzeniem za zarządzanie z dystrybutorem. Niektóre TFI zwalniają z opłat dystrybucyjnych tzw. funduszy bezpiecznych. Taką ofertę posiada m.in. BZ WBK TFI, które nie pobiera prowizji od sprzedaży wszystkich funduszy dłużnych i pieniężnych, lub np. KBC TFI, które zwalnia z kosztów zakupu jednostek funduszu pieniężnego.

Butiki i supermarkety

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej podmiotów pośredniczących w internetowej sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy. Oferują oni dostęp do kilkunastu TFI zarówno polskich, jak i zagranicznych oraz kilkuset funduszy inwestycyjnych otwartych i zamkniętych, w które możemy zainwestować bez prowizji w polskiej lub obcej walucie.

Jedną z pierwszych i najbardziej znanych tego rodzaju platform inwestycyjnych jest supermarket funduszowy mBanku. Umożliwia on dostęp do produktów z oferty większości polskich TFI i dwóch zagranicznych (HSBC i WIOF). Wszystkie transakcje (kupna, sprzedaży jednostek uczestnictwa) za pośrednictwem platformy są za darmo.

Aby skorzystać z supermarketu, trzeba założyć bezpłatny rachunek bankowy (po wypełnieniu formularza online kurier dostarcza nam dokumenty do podpisu i podpisane zabiera z powrotem) i uruchomić usługę inwestycyjną. Przed założeniem konta należy jednak dokładnie sprawdzić, czy fundusz, w który chcemy zainwestować, rzeczywiście jest dostępny w supermarkecie. Nie wszystkie bowiem produkty oferowane przez TFI klasyczną ścieżką dystrybucji można kupić poprzez platformę.

Przykładem jest Ipopema TFI, która oferuje kilkanaście funduszy (część zamkniętych) i tylko jeden (Ipopema m-Index) jest dostępny w supermarkecie. Podobną usługę udostępnia Multibank. W tym przypadku również należy założyć bezpłatne konto bankowe i aktywować rachunek funduszy (wypełniamy wniosek online, podpisujemy dokumenty dostarczone przez kuriera). Platforma oferuje dostęp do 19 TFI i około 300 funduszy. Należy jednak pamiętać, że zwolnione z opłat dystrybucyjnych są wyłącznie transakcje zawierane drogą elektroniczną.

Jednak nie wszystkie TFI współpracujące z butikiem Multibanku umożliwiają inwestowanie przez internet. Wyjątkiem są np. Quercus TFI i Aviva Investment TFI. Ich fundusze można kupić wyłącznie w placówkach, co oznacza, że pobrana zostanie opłata manipulacyjna według cennika. PlatinumFund24 to również platforma inwestycyjna umożliwiająca zakup jednostek uczestnictwa funduszy za pośrednictwem internetu, bez prowizji dystrybucyjnej. Wystarczy wypełnić oraz potwierdzić prawidłowo uzupełniony formularz rejestracyjny, aby umowa weszła w życie.

Następnie PlatinumFund 24 przekaże nr klienta na adres e-mail, a hasło esemesem. Po zalogowaniu i podaniu nr konta bankowego, z którego będą dokonywane przelewy, można przystąpić do składania zleceń zakupu funduszy: Idea TFI, Superfund TFI, Skarbiec TFI, BPH TFI lub HSBC. Podobne możliwości oferuje także Progress24 i BestFunds. Aby rozpocząć inwestowanie, należy wypełnić formularz rejestracyjny i podpisać dokumenty dostarczone przez kuriera lub w wybranej podczas rejestracji kancelarii prawnej. W ofercie dostępne jest 11 TFI, m.in. Agio Funds TFI, Investors TFI lub Noble TFI.

Diabeł tkwi w szczegółach

Nie wszystkie TFI rezygnują z opłat dystrybucyjnych. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby przed podjęciem decyzji inwestycyjnej dokładnie sprawdzić dostępne możliwości, przejrzeć regulaminy i tabele opłat. Przykładem jest Quercus TFI. Inwestycja w fundusze tego towarzystwa zawsze związana będzie z opłatami manipulacyjnymi, co wynika z polityki firmy.

Natomiast Amplico TFI udostępnia dwie drogi zakupu jednostek. Przez dystrybutora zewnętrznego, gdzie pobierane są standardowe opłaty manipulacyjne, oraz bezpośrednio w TFI. Wówczas obowiązują dużo niższe prowizje. Z kolei fundusze Copernicus TFI nie są dostępne na żadnej z platform inwestycyjnych, można je natomiast kupić poprzez stronę internetową towarzystwa,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane