6 wskazówek, jak inwestować w TFI

JAG
opublikowano: 31-01-2012, 00:00

1 Pamiętaj o zasadzie kumulacji.

Podstawą ustalenia stawek opłat dystrybucyjnych jest wartość aktywów, które już zgromadziliśmy w funduszu, powiększona o wartość aktywów, które chcemy wpłacić. Im więcej pieniędzy zgromadziliśmy na koncie i im więcej chcemy wpłacić, tym niższa będzie opłata manipulacyjna.

2 Korzystaj z promocji.

Koszty dystrybucyjne funduszy mogą sięgać nawet 5,5 proc., co oznacza mniej pieniędzy potencjalnie pracujących na nasz zysk. Warto więc na bieżąco przeglądać oferty i wykorzystywać okazje. TFI coraz chętniej decydują się na zniżki.

3 Kupuj przez internet.

To łatwy, szybki i tani sposób na inwestowanie w fundusze. Niektóre TFI udostępniają wewnętrzne systemy transakcyjne, za pośrednictwem których można bez prowizji kupować, sprzedawać i konwertować jednostki uczestnictwa. Sprawdź, czy twoje TFI oferuje taką usługę.

4 Sprawdź ofertę supermarketów funduszowych.

Supermarkety funduszowe to platformy inwestycyjne współpracujące z wieloma TFI i oferujące kilkaset funduszy w jednym miejscu. Za ich pośrednictwem można inwestować bez prowizji. Przed podjęciem decyzji zapoznaj się ze szczegółami oferty. Sprawdź, czy fundusz, w który chcesz zainwestować, jest dostępny.

5 Zapoznaj się z ofertą swojego banku.

Przed pójściem do dystrybutora przejrzyj ofertę banku. Czasami banki umożliwiają swoim klientom inwestowanie w fundusze bez opłat. Często też organizują promocje.

6 Obserwuj decyzje dystrybutorów.

Bywa, że dystrybutorzy decydują się na sprzedaż jednostek uczestnictwa po niższych opłatach manipulacyjnych niż aktualnie obowiązujące (mogą tak robić, bo opłata manipulacyjna to tylko i wyłącznie opłata z tytułu ich wynagrodzenia). Często uzależnione jest to od kwoty i długości inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu