Inwestycja Sharpa coraz bardziej prawdopodobna

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 03-04-2006, 17:19

Paweł Dobrowolski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rozmowie z PAP stwierdził, że po rozmowach szefa polskiej dyplomacji Stefana Mellera w Japonii inwestycja japońskiego koncernu Sharp w Polsce wydaje się coraz bardziej prawdopodobna.

Paweł Dobrowolski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rozmowie z PAP stwierdził, że po rozmowach szefa polskiej dyplomacji Stefana Mellera w Japonii inwestycja japońskiego koncernu Sharp w Polsce wydaje się coraz bardziej prawdopodobna.

Dzisiaj Stanisław Meller zakończył kilkudniową wizytę w Japonii. Spotkał się z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Taro Aso oraz Japońsko-Polską Grupą Parlamentarną.

    W sobotę odwiedził zakłady koncernu Sharp w miejscowości Katayama pod Nagoyą. Firma ta zamierza wybudować pod Toruniem fabrykę telewizorów LCD. Dzięki inwestycji może powstać 10 tys. miejsc pracy. Nie załatwiono jednak jeszcze formalności prawnych, a negocjacje w tej sprawie są w końcowej fazie.

    "Polska stanowi dla Sharpa niezwykle ważne i ciekawe miejsce, w którym można rozpocząć inwestycje w Polsce" - powiedział Dobrowolski.

    "Wydaje się po tych rozmowach, że jesteśmy znacznie bliżej niż dalej do tego, by ten japoński potentat wszedł na polski rynek jako producent i twórca miejsc pracy" - podkreślił.

    "Wiele następnych wielkich koncernów japońskich jest gotowych pójść tą samą drogą. Takie mieliśmy odczucie po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Japonii - ocenił Dobrowolski. - W najbliższych tygodniach dowody na to, że japońskie firmy chcą inwestować w polski rynek będą oczywiste i widoczne".

    Tematem spotkania Mellera z ministrem Aso były głównie stosunki dwustronne obu krajów. "Znaleźliśmy po stronie Japonii ogromną sympatię i zrozumienie, wielkie zainteresowanie Polską jako niezwykle interesującym i perspektywicznym rynkiem Europy" - powiedział rzecznik MSZ.

    Według niego, kilkakrotnie Japończycy sugerowali jednak, by w Polsce budowano lepsze drogi, co wydaje się kluczowe dla takiego potentata jak japoński biznes. "Miałem wrażenie, że oni tylko na to czekają, aż zaczniemy budować lepsze drogi" - ocenił Dobrowolski.

    Zainteresowanie gospodarcze Japonii Polską owocuje także tworzeniem instytucji naukowych i kulturalnych. Według rzecznika MSZ, jeszcze w tym roku w Tokio powinien powstać ośrodek promocji Polski w Japonii. Szef polskiej dyplomacji podjął zobowiązanie, by jak najszybciej ten projekt zrealizowano.

    Jak poinformował Dobrowolski, w trakcie rozmów z ministrem Aso omówiono także sytuację międzynarodową, m.in. w Unii Europejskiej, stosunki z Rosją, sytuację w Azji z uwzględnieniem zagrożenia ze strony Korei Płn. i sytuację na Białorusi. Japonia zadeklarowała, że jest gotowa współpracować z Polską w dziedzinie programówpomocowych wobec Ukrainy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Inwestycja Sharpa coraz bardziej prawdopodobna