Inwestycja w Częstochowie o wartości ponad 163 mln zł

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Koksownia Częstochowa Nowa uruchomiła nowoczesną baterię do produkcji wysokiej jakości koksu odlewniczego.

Dzięki inwestycji w szerokokomorową baterię 4 bis do produkcji koksu odlewniczego, wartą ponad 163 mln zł, koksownia Częstochowa Nowa zwiększy produkcję o 25 proc. rocznie, umacniając swoją pozycję na rynku. Generalnym realizatorem oddanej pod koniec listopada 2017 r. inwestycji była firma Zarmen. Nowa bateria ma 50 komór koksowniczych o średniej szerokości 550 mm. Jej roczna zdolność produkcyjna wynosi 225 tys. ton.

Szerokokomorowa bateria 4 bis do produkcji koksu odlewniczego ma 50 komór koksowniczych o średniej szerokości 550 mm. Jej roczna zdolność produkcyjna wynosi 225 tys. ton. Za prawidłową pracę baterii odpowiada zdalnie sterowany nadrzędny system do zarządzania opalaniem i sterowaniem maszyn piecowych.
Zobacz więcej

JUŻ PRACUJE:

Szerokokomorowa bateria 4 bis do produkcji koksu odlewniczego ma 50 komór koksowniczych o średniej szerokości 550 mm. Jej roczna zdolność produkcyjna wynosi 225 tys. ton. Za prawidłową pracę baterii odpowiada zdalnie sterowany nadrzędny system do zarządzania opalaniem i sterowaniem maszyn piecowych. [FOT. ARC]

Za prawidłową pracę baterii odpowiedzialny jest zdalnie sterowany nadrzędny system do zarządzania opalaniem i sterowaniemmaszyn piecowych. Zastosowanie wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych w urządzeniach obsługujących baterię pozwoli ograniczyć emisję gazów do atmosfery. Nowoczesna bateria w pełni spełnia wytyczne Unii Europejskiej w zakresie konkluzji BAT (Najlepsze Dostępne Technologie).

— Produkowany w nowej baterii koks odlewniczy będzie miał bardzo wysoką jakość parametrów fizyko-chemicznych, a w szczególności wysoką wytrzymałość, co jest bardzo ważne z punktu widzenia jego odbiorców — mówi Józef Lis, prezes Koksowni Częstochowa Nowa.

W Europie jest bardzo duży popyt na koks odlewniczy. Jego odbiorcami są zarówno mniejsze, jak i duże renomowane firmy. Razem z baterią oddano do użytku nowoczesną sortownięi składowisko koksu. Do końca 2018 r. planowane jest zakończenie budowy zamkniętego składowiska węgla, które pomieści zapas surowca na 14 dni pracy.

Koksownia od 2009 r. realizuje program inwestycyjny o wartości ponad 600 mln zł, który ma na celu wdrożenie nowych technologii i ograniczenie wpływu produkcji na środowisko. Uruchomienie innowacyjnej baterii 4 bis stanowi zakończenie pierwszego etapu modernizacji firmy. Koksownia została odbudowana jako zakład trzybateryjny z nowoczesnym oddziałem węglopochodnych i jest jedną z najnowocześniejszych firm w swojej branży.

Największe inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w koksowni to innowacyjna kompaktowa bateria koksownicza numer 1 oddana do użytku w 2011 r. i wybudowana w 2015 r. instalacja oczyszczania gazu koksowniczego. Na oba projekty uzyskano dofinansowanie z funduszy unijnych. W latach 2009-13 koksownia wprowadziła w swoich instalacjach nowatorskie rozwiązania w wielu wydziałach, wypracowane w ramach projektu badawczego Inteligentna Koksownia.

— Jesteśmy obecni na rynku koksowniczym od wielu lat. Dzięki inwestycjom i stale rozszerzanej ofercie umacniamy pozycję producenta wysokiej jakości wyrobów i solidnego dostawcy. Staliśmy się drugim w kraju producentem koksu odlewniczego. Dzięki równoległemu wytwarzaniu koksu odlewniczego i wielkopiecowego jesteśmy w stanie oferować wyroby na obu rynkach, a nasza produkcja w mniejszym stopniu uzależniona jest od cyklicznej zmiany koniunktury — tłumaczy Józef Lis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Inwestycja w Częstochowie o wartości ponad 163 mln zł