Inwestycja w zdrowie? To się opłaca

opublikowano: 27-02-2020, 22:00

Na rynku pracy pakiety stały się już klasyką. Pracodawcy, widząc wartości wnoszone przez zdrowych, wypoczętych i zintegrowanych pracowników, idą o krok dalej, dbając o ich wellbeing również w miejscu pracy.

Działy HR w nieustannym wyścigu o satysfakcję pracowników uważnie obserwują rynek. Cel jest jasny — poprawa komfortu pracy już zatrudnionych i tworzenie atrakcyjnej oferty dla potencjalnych pracowników.

— W Providencie na bieżąco śledzimy trendy rynkowe i czerpiemy z nich inspirację. Wprowadzając programy wellbeingowe, bazujemy przede wszystkim na potrzebach zgłaszanych przez pracowników. Pytamy, co może poprawić komfort ich pracy i samopoczucie — podkreśla Beata Bardoni, kierownik ds. dialogu społecznego w Provident Polska.

Wyjaśnia, że poprawa komfortu i samopoczucia pracowników stała się filarem strategii personalnej Providenta, która obejmuje nie tylko budowanie społeczności, lecz także propagowanie aktywności fizycznej, właściwych nawyków żywieniowych, a także utrzymanie zdrowego balansu między życiem prywatnym i pracą, wspierającego zdrowie mentalne.

— Oprócz standardowych, cotygodniowych dostaw świeżych owoców do naszych biur w całej Polsce wprowadziliśmy także lodówki z posiłkami oraz spotkania z dietetykiem. Cyklicznie organizujemy dla pracowników healthy days, czy pomiary parametrów zdrowotnych ciała. Można je zmierzyć, korzystając także z kiosku telemedycznego w naszej głównej siedzibie. Równie ważna jest aktywność fizyczna, do której motywujemy pracowników przez platformę grywalizacyjną. Ponadto w firmie wystartował Klub Biegacza, który skupia już ponad 60 osób reprezentujących Provident w biegach zewnętrznych — twierdzi Beata Bardoni.

Strategia win-win

W zachęcaniu do sportowej rywalizacji ważną rolę odgrywa aplikacja FitQbe, dzięki której pracodawcy mogą rejestrować swoje aktywności sportowe. Wykorzystując ją, Provident stworzył platformę Provi4You, w której zarejestrowało się już 800 pracowników firmy.

— Aplikacja daje możliwość rejestrowania aktywności sportowych i tworzenia grup dyskusyjnych. Dzięki temu nasi pracownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i sukcesami, a także motywują się nawzajem do pokonywania własnych barier. Aspekt grywalizacyjny również pozytywnie wpływa na zainteresowanie platformą. Jej użytkownicy zbierają punkty, które wymieniają na atrakcyjne nagrody — wskazuje Beata Bardoni.

Z rozwiązania dostarczonego przez FitQbe korzysta również drugi największy bank w Polsce — Santander. Obok programu BeHealthy, w którym promuje wśród pracowników aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie, instytucja finansowa uruchomiła Santander GO! — portal społecznościowy.

— Pracownicy — niezależnie od lokalizacji — mogą uczestniczyć w grywalizacjach i swobodnie się komunikować w grupach związanych ze swoimi pasjami. Stworzyliśmy również sportowy przegląd wydarzeń w formie wideo, w którym doceniamy sukcesy pracowników, informujemy o dostępnych benefitach prozdrowotnych i zachęcamy do udziału w wydarzeniach sportowych — mówi Marcin Dąbrowski, ekspert ds. promocji zdrowia w biurze health & wellness Santander Bank Polska.

Zapewnia, że w Santander Bank Polska cele biznesowe i wyniki finansowe są traktowane na równi ze sposobem ich osiągania. Dlatego też spółka chce być bankiem odpowiedzialnym społecznie.

— Poprzez Fundację Santander prowadzimy działalność charytatywną. Jednocześnie mamy ambicję, by stać się najlepszym i najchętniej wybieranym pracodawcą. Chcemy wyznaczać standardy w dziedzinie wellbeing. Wierzymy, że nasze działania wpływają pozytywnie na wzrost zaangażowania pracowników, budują przyjazną kulturę organizacyjną i tworzą środowisko sprzyjające pracy. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że satysfakcja z pracy wpływa na zadowolenie z życia prywatnego i odwrotnie — radość z życia przekłada się na postawę w pracy. Korzyści są zatem obustronne — podkreśla Marcin Dąbrowski.

Ruch w stronę zdrowia

Na aktywność fizyczną i transport nieobciążający środowiska naturalnego stawia również Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia. O tym, że pracownicy ubezpieczyciela lubią ruch, świadczy m.in. liczba rowerzystów codziennie przyjeżdżających jednośladami do biura.

— Tylko w 2019 r. nasi pracownicy 47 tys. razy przyjeżdżali do pracy rowerami. Z roku na rok ta liczba rośnie. W 2018 r. było 39 tys. takich wypraw. Akcje związane z promocją dojazdów rowerami przynoszą lepsze rezultaty, niż mogliśmy się spodziewać — uważa Marcin Dybuk, rzecznik prasowy Grupy Ergo Hestia.

Według niego tegoroczne statystyki już mogą wskazywać, że pracownicy jadą na rekord — w styczniu 2020 r. firma odnotowała 2660 rowerowych przyjazdów do pracy, co jest wynikiem o 67 proc. lepszym niż rok wcześniej i aż o 107 proc. lepszym niż w styczniu 2018. Za tym rezultatem obok dbałości o zdrowie i środowisko stoi również umiejętne mobilizowanie przez pracodawcę. Pracownicy dojeżdżający do biura jednośladem otrzymują bowiem darmowe obiady w firmowym bistro. Co więcej, w sopockim biurowcu przygotowano dla nich szatnie z prysznicami oraz miejsca parkingowe. Dbałość o infrastrukturę umożliwiającą pracownikom ruch to również dewiza UBM Development Polska. Celina Bogucka, przedstawicielka austriackiego dewelopera, przekonuje, że wybudowany i zarządzany przez spółkę kompleks biurowy Poleczki Park to nie tylko miejsce pracy i spotkań biznesowych, lecz także przestrzeń nastawiona na relaks, odpoczynek i miejsce, gdzie organizowane są cykliczne zajęcia sportowe.

— Mając świadomość, że wielu pracowników Poleczki Park spędza dużo czasu w pozycji siedzącej, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie zajęć Zdrowy Kręgosłup na wspólnej przestrzeni, jaką jest nasz teren zielony. Zajęcia od początku były przeznaczone dla wszystkich pracowników kompleksu. Obecnie z trzydziestominutowych zajęć korzystają nawet cztery grupy liczące od 20 do 30 osób — chwali Celina Bogucka.

Pracownicy biurowi UBM Development Polska i pozostali pracownicy kompleksu mogą również skorzystać z porad fizjoterapeutów, którzy nie tylko konsultują pacjentów, lecz także wykonują odpowiednio dobrany masaż. Jak wyjaśnia Celina Bogucka, trwa on od 15 do 20 minut i pomaga pozbyć się napięć wywołanych siedzącym trybem pracy.

W duchu rywalizacji

Pracodawcy zachęcają również swoje zespoły do pomagania przez bieganie. W Providencie aktywnie działa Klub Biegacza, który skupia 60 osób regularnie startujących w barwach firmy. Dodatkowo firma pożyczkowa od lat organizuje Provident Run, z którego dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

— W tym roku ruszamy z trzecią odsłoną tej inicjatywy. Udział w Provident Run zadeklarowało już prawie 500 osób. To wyjątkowe wydarzenie w naszej firmie, ponieważ oprócz rywalizacji pracowników odbywa się także bieg dla dzieci. Dlatego nasi biegacze często przyjeżdżają na Provident Run całymi rodzinami. To także świetna okazja, by zrobić coś dobrego dla innych. Dochód z pakietów startowych co roku przeznaczany jest na Fundację Gajusz, która prowadzi hospicjum stacjonarne i domowe dla dzieci — wyjaśnia Beata Bardoni.

Do regularnych treningów biegowych zachęca pracowników również Santander Bank Polska.

— Każdego roku bierzemy udział zarówno w zewnętrznych akcjach dla firm — np. w Poland Business Run 2019 byliśmy najliczniej reprezentowaną organizacją — jak też tworzymy własne wydarzenia — twierdzi Marcin Dąbrowski.

Duch rywalizacji nie opuszcza również Poleczki Park, w którym w dni rowerowe organizowane są liczne konkursy i zmagania. Celina Bogucka podkreśla, że jest to również okazja do skorzystania z bezpłatnego serwisu rowerowego.

— Pracownikom biur chcemy dawać pretekst do wyjścia zza biurka i poruszania się. Takie dni to również okazja do sportowej rywalizacji i bicia rekordów w liczbie przejechanych kilometrów. Te ostatnie zamieniamy na złotówki, które przekazujemy na wybrany cel charytatywny — twierdzi Celina Bogucka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Julia Majewska

Polecane