Inwestycje bardziej agresywne

Paulina Sztajnert
08-01-2004, 00:00

W 2003 r. OFE zwiększyły zaangażowanie w akcje o blisko 20 proc. To głównie zasługa hossy.

Polityka inwestycyjna otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na koniec 2003 r. była bardziej agresywna niż rok wcześniej. Zaangażowanie w akcje na koniec grudnia wyniosło średnio 31,49 proc. Wzrosło zatem o 19,8 proc. w porównaniu z 2002 r. Udział obligacji zmniejszył się natomiast o jakieś 7,5 proc. i wyniósł średnio 62 proc.

— Dla wielu zarządzających sytuacja na rynku kapitałowym w minionym roku była zaskoczeniem. Nie spodziewali się aż tak dobrego roku — mówi Jarosław Skorulski, wiceprezes Poczta Polska/Cardif/Invesco PTE.

Wzrost zaangażowania w akcje tylko w niewielkiej części jest pochodną nowych zakupów na GPW. Przesądził o tym wzrost indeksów.

W ciągu dwunastu miesięcy 2003 r. WIG zyskał 44,92 proc., a WIG20 — 33,89 proc.

— Około jedna trzecia odnotowanego wzrostu udziału akcji rzeczywiście związana była z zakupami. Reszta to rezultat giełdowej hossy — mówi Ewaryst Zagajewski, dyrektor biura inwestycji PKO/Handlowy PTE.

Funduszem, który najbardziej zwiększył zaangażowanie w akcje, był Skarbiec-Emerytura. Największej redukcji akcyjnego portfela w ciągu roku dokonał z kolei OFE Dom. Zdaniem zarządzających OFE, w tym roku nie należy spodziewać się gwałtownych ruchów funduszy na giełdzie. Średni udział akcji w portfelu będzie oscylował wokół 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestycje bardziej agresywne