Czytasz dzięki

Inwestycje gasną, fabryki pracują

opublikowano: 25-11-2019, 09:24

Krajowa i zagraniczna konsumpcja podtrzymuje wzrost produkcji przemysłowej, jednak oznaki słabości gospodarki widać w budownictwie.

Dane dotyczące dynamice produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej są pierwszymi miernikami kondycji polskiej gospodarki w ostatnim kwartale. Obraz, który się z nich wyłania, wydaje się jednak wewnętrznie sprzeczny. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w ujęciu rocznym o 3,5 proc., aż o 1 pkt proc. przekraczając oczekiwania rynku. Tymczasem produkcja budowlano-montażowa zaliczyła zaskakujący spadek o 4 proc. r/r, podczas gdy konsens rynkowy wynosił 6,2 proc. na plusie.

Eksport naszą siłą
Spośród 34 działów przemysłu 26 odnotowało w październiku wynik lepszy niż rok wcześniej. Najlepiej radzili sobie producenci urządzeń elektrycznych – przybyło im 13 proc. Na kolejnych miejscach znaleźć można produkcję komputerów (wzrost o 10,5 proc.) oraz także maszyn i urządzeń (7,5 proc.). Na drugim biegunie znalazły się natomiast produkcja metali oraz wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego – ich wyniki pogorszyły się rok do roku odpowiednio o 3,8 proc. i 3,7 proc.

Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego, zauważa, że tak dobre wyniki przemysłu to efekt utrzymującego się popytu zagranicznego, który jednak zaczyna słabnąć.

- Polski przemysł wciąż jest odporny na słabość wzrostu w Niemczech. Według naszych badań niemieckie firmy reeksportują znacznie mniejszą część polskiego eksportu niż czeskiego i węgierskiego. Dlatego jesteśmy mniej narażeni na wpływ wojen handlowych. W efekcie w Polsce spadek dynamiki produkcji był u nas mniejszy niż u sąsiadów. Dodatkowo korzystamy też z relatywnie mocnego popytu wewnętrznego w Niemczech, który dotychczas miał się lepiej niż niemiecki przemysł. Ostatnie sygnały, np. dzisiejszy PMI dla sektora usług w Europie, wskazują jednak, że niemiecki popyt wewnętrzny zaczyna słabnąć – mówi Jakub Rybacki.

Wyborcza górka
Tymczasem w budownictwie na plusie utrzymały się jedynie roboty budowlane specjalistyczne, które zanotowały wzrost o 0,4 proc. r/r. Symetrycznie, o 0,4 proc., spadł sektor budowy budynków. Za rozczarowujący wynik produkcji budowlano-montażowej odpowiadają jednak inwestycje infrastrukturalne – segment budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej spadł aż o 8,6 proc.

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, uważa, że słabsze statystyki w budownictwie mają związek z polityką i wyczerpywaniem się funduszy unijnych w tej perspektywie budżetowej.

- Październikowe wyniki wskazują wyraźnie, że wzrost inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków unijnych znajduje się w trendzie spadkowym. Sądzimy jednak, że tak silna zniżka tej kategorii jest w pewnym stopniu tymczasowa. Możliwe, że ze względu na kulminację odbiorów inwestycyjnych przed wyborami parlamentarnymi październik przyniósł pewne odreagowanie. Niemniej dane te potwierdzają, że perspektywy dla inwestycji w krajowej gospodarce są nie najlepsze, a ich wzrost, wobec braku intensyfikacji inwestycji firm w maszyny i urządzenia, będzie stopniowo hamował w przyszłości – komentuje Grzegorz Maliszewski.

W reakcji na piątkowe dane część analityków, m.in. z Credit Agricole i PKO BP, zasygnalizowała możliwość obniżenia w dół prognoz wzrostu PKB na 2019 r., jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od struktury PKB w trzecim kwartale, którą poznamy w piątek.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane