Inwestycje i zakupy nakręcą spółkę

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 14-01-2005, 00:00

Wejherowska firma chce w dwa lata zwiększyć zyski o blisko 140 proc. Dzięki przejęciom i nowym inwestycjom.

Z wstępnych szacunków wynika, że Graal, przetwórca rybny z Wejherowa, miał w 2004 r. prawie 150 mln zł przychodów ze sprzedaży. To o 26 proc. więcej niż w poprzednim roku. A to nie koniec.

— Planujemy dalszy wzrost wyników finansowych — zapowiada Bogusław Kowalski, prezes, twórca i główny akcjonariusz spółki.

Plan dywersyfikacji

Graal w zeszłym roku zwiększył zyski blisko 4-krotnie — do 3,97 mln zł. W tym roku wynik netto ma wzrosnąć o 89 proc. — do 7,4 mln zł, a w przyszłym o 50 proc., przekraczając poziom 11 mln zł. W tym czasie sprzedaż zwiększy się do 211 mln zł.

— Taką dynamikę zamierzamy osiągnąć dzięki akwizycjom i inwestycjom w produkcję konserw — mówi prezes.

W ubiegłym roku Graal przejął trzy firmy produkcyjne. Do końca styczna sfinalizuje transakcję kupna Syreny Royal, która już teraz w 80 proc. produkowała na potrzeby wejherowskiej firmy. Z deklaracji prezesa wynika, że w przypadku dwóch kolejnych przedsiębiorstw trwają obecnie zaawansowane negocjacje. Wiadomo, że Graal chce rozszerzyć działalność o ryby mrożone i owoce morza.

Na przełomie 2005 i 2006 r. ruszyć ma natomiast produkcja konserw z tuńczyka w ramach joint venture z inwestorem hiszpańskim.

17,30 zł według IDM

Aby sfinansować te ambitne zamierzenia, Graal zaoferuje pod koniec stycznia na rynku pierwotnym 1,670 mln akcji, z czego chce pozyskać 25 mln zł.

— Na potrzeby budowy księgi popytu i podaży ustaliliśmy cenę minimalną na poziomie 15 zł — mówi Rafał Abratański, wiceprezes Internetowego Domu Maklerskiego (IDM), który przy emisji pełni rolę oferującego.

Jego zdaniem, to atrakcyjna cena, bo wyliczona przez analityków biura jest znacznie wyższa. Przy metodzie porównawczej wyszło im 17,10 zł, a przy metodzie zdyskontowanych przepływów finansowych nawet 17,53 zł. Średnia to około 17,30 zł. Niestety, na razie nie ma alternatywnych wycen akcji Graala.

Przy 15 zł wskaźnik ceny do zysku wyniesie za 2004 r. 22,3. Jeśli zostanie wykonana prognoza na 2006 r., to jego wartość spadnie do 7,8.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane