Inwestycje nie mogą oderwać się od ziemi

opublikowano: 16-10-2017, 22:00

Drożejące surowce, brak pracowników, niesprzyjające prawo i podatki — w takich warunkach trudno wystartować z nowymi przedsięwzięciami

Jedna jaskółka wiosny nie czyni — przekonali się o tym ci, którzy lepsze dane o inwestycjach sprzed kilku miesięcy uznali za zwiastun odbicia. „Po lepszym początku roku, który zakończył serię wcześniejszych głębokich redukcji inwestycji w sektorze przedsiębiorstw, obecnie nie widać mocnych i jednocześnie obejmujących cały sektor sygnałów dalszego przyspieszenia inwestycji w drugiej połowie 2017 r.” — czytamy w najnowszym Szybkim Monitoringu NBP. Zdaniem autorów raportu, przeszkodą może być m.in. obniżająca się rentowność przedsiębiorstw.

Bloomberg

W drugim kwartale wynik finansowy wzrósł co prawda o blisko 1 mld zł (2,7 proc.) r/r, ale wynikało to głównie z otrzymanych dywidend, wypłacanych zwyczajowo właśnie w tym okresie, i dodatnich różnic kursowych. Wynik z działalności podstawowej, tj. ze sprzedaży, w ciągu roku obniżył się o 1,1 mld zł (3,4 proc.). Summa summarum w ciągu roku odsetek firm rentownych zmniejszył się z 75,4 do 73,4 proc. W ujęciu branżowym obraz nie jest jednolity. Czynnikiem różnicującym są w szczególności rosnące ceny surowców, które sprzyjają m.in. spółkom węglowym, a pogarszają sytuację finansową przedsiębiorstw skoncentrowanych na działalności eksportowej.

Spadek rentowności eksporterów to konsekwencja wysokiego udziału kosztów drożejących surowców w kosztach ogółem (w tej grupie stanowią średnio 56 proc., wobec 27 proc. w grupie niewyspecjalizowanych eksporterów i 11 proc. w grupie nieeksporterów). Oprócz surowców drożeje też praca.

Dotyczy to w szczególności podmiotów z sektora usługowego (poza handlem), gdzie stanowi ona obecnie najważniejszy czynnik wzrostu kosztów. Zarówno w rankingu barier dla działalności inwestycyjnej, jak i barier dla działalności ogółem, w dalszym ciągu czołową pozycję zajmują kwestie regulacyjne i podatkowe. W trzecim kwartale tego roku 16,5 proc. ankietowanych przyznało, że są one główną przeszkodą dla realizowanych inwestycji. Niewiele mniej (11,5 proc. ankietowanych) uważa, że ważnym czynnikiem hamującym rozwój są także rosnące koszty pracy.

To kategoria, która zajęła trzecie miejsce w rankingu barier inwestycyjnych. Koszty zatrudnienia i dostępność pracowników to także istotne źródło niepewności — bardzo ważne dla 35 proc. badanych, a dla 46 proc. ważne. „Ten wniosek jest spójny z danymi na temat rynku pracy, w tym zarówno z danymi Szybkiego Monitoringu NBP, które sugerują rosnące problemy ze znalezieniem osób do pracy, jak i ze spadającym bezrobociem i rosnącymi płacami czy też danymi finansowymi wskazującymi na zwiększający się udział kosztów pracy w kosztach przedsiębiorstw” — podkreślają eksperci z NBP.

Przedsiębiorstwa odczuwające zwiększoną niepewność najczęściej dokonują optymalizacji kosztów (72 proc. wskazań). Ponad połowa (53 proc. ) poszukuje nowych rynków, a 41 proc. wstrzymuje bądź ogranicza inwestycje. Marazm w inwestycjach (roczna dynamika po pierwszym kwartale wyniosła minus 0,4 proc., a po drugim plus 0,8 proc.) wynika przede wszystkim z dalszej redukcji nakładów w energetyce i górnictwie. Inwestycje podmiotów z wyłączeniem tych sektorów w obu kwartałach tego roku rosły o 5,5 proc. r/r. Pozytywnie wyróżniła się przede wszystkim branża transportowa (w drugim kwartale inwestycje wzrosły o 14,5 r/r) i budownictwo (11,7 proc.).

Eksperci z NBP podkreślają, że „nie bez znaczenia dla przyszłych inwestycji będą uwarunkowania rynku pracy, które wpływają na stronę realizacyjną przedsięwzięcia inwestycyjnego, jak i na możliwości obsadzenia utworzonych dzięki inwestycjom nowych miejsc pracy”. W szczególnie niekomfortowej sytuacji są firmy budowlane, które już teraz borykają się z brakami kadrowymi.

„Tymczasem zapotrzebowanie na pracowników dla tego sektora będzie rosło m.in. w związku z przewidywaną kumulacją robót inwestycyjnych w kolejnych latach (przyspieszające inwestycje infrastrukturalne finansowane z funduszy unijnych, dalszy rozwój budownictwa mieszkaniowego i powolne odbicie inwestycji budowlanych w przedsiębiorstwach)” — czytamy w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane