Inwestycje w Rosji muszą być priorytetem

Karolina Guzińska
31-05-2001, 00:00

Inwestycje w Rosji muszą być priorytetem

Polscy biznesmeni nie dostrzegają zmian w Rosji: gospodarki rynkowej, silnej konkurencji i prywatyzacji, która objęła wszystkie gałęzie przemysłu. Nie wykorzystują także możliwości stworzonych w obwodzie kaliningradzkim przez ustawę o SSE.

Dotychczas polskie przedsiębiorstwa zainwestowały w obwodzie kaliningradzkim około 40 mln USD. Do największych inwestorów należą: Andrex (ulokował około 8 mln USD w przesypownię nawozów sztucznych), Budimex, Giant (dom handlowy z Poznania), Argos (produkcja lodówek i szaf chłodniczych), Morus (produkcja lodów).

Pokutują stereotypy

Andrzej Zbucki, konsul RP w Kaliningradzie, uważa, że lokowanie kapitału w obwodzie powinno być priorytetem dla firm, zainteresowanych rosyjskim rynkiem. Szanse widzi w takich sektorach jak: handel, przemysł spożywczy oraz sfera usług, głównie budowlanych.

— Polskie firmy muszą działać w Kaliningradzie tak jak zachodnie: zakładać sieci hurtowni, sklepów, przetwórstwa, obniżać ceny i inwestować w reklamę na lokalnym rynku— radzi.

Nasi biznesmeni wciąż patrzą na rosyjski rynek przez pryzmat stereotypów.

— Największym sukcesem strefy specjalnej jest to, że w ciągu 10 lat nauczyła Rosjan gospodarki rynkowej. Pojawiła się tu konkurencja. Kanały informacyjne w Kaliningradzie bombardują konsumenta zachodnimi reklamami przekonującymi, że najlepsze buty pochodzą z Włoch, a soki z Francji. Rosyjscy klienci przyzwyczajają się do tych produktów. Informacja o Polsce jest znikoma, a tutejsi konsumenci nie wiedzą, że polskie towary mogą być lepsze od innych — twierdzi Andrzej Zbucki.

Nasze firmy często nie potrafią skoordynować swoich działań w Kaliningradzie. Nie obniżają kosztów np. przez otwieranie wspólnych biur.

— Zamiast tego pojawia się polsko-polska konkurencja — ubolewa Andrzej Zbucki.

Jego zdaniem, inwestycję w obwodzie można rozpocząć z kapitałem rzędu 20 tys. USD. Czynnikiem, który powinien do tego zachęcić firmy z sektora MSP, będzie obecność polskiego banku w Kaliningradzie. Prezes Centralnego Banku Rosji wyraził zgodę na kapitałowe zaangażowanie Kredyt Banku, który będzie mógł świadczyć tu usługi bankowe. Obecnie prowadzi tylko działalność doradczą.

Główne hamulce

Przedsiębiorcy twierdzą, że największą barierą w dwustronnych kontaktach jest nie uporządkowana sytuacja na granicy. Obecnie 90 proc. przekraczających polsko-rosyjskie przejście graniczne w Bezledach to przemytnicy. Według konsula, dopiero wprowadzenie wiz umożliwi prawdziwym biznesmenom szybki przejazd w obie strony. Polacy skarżą się także na rosyjskie przepisy celne i skomplikowany system ich wypełniania.

— Również izba otrzymuje sygnały o czynnikach hamujących polską aktywność w Rosji. Jednym z najważniejszych jest brak umowy o wzajemnym uznawaniu certyfikatów. Ponadto standardy unijne, do których my dążymy, nie zawsze odpowiadają stronie rosyjskiej. Metodą wyeliminowania tych barier jest zakładanie joint venture, np. w Kaliningradzie — uważa Jerzy Wawruk, wiceprezydent Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich.

Polscy biznesmeni czekają, już od 8 lat, na ratyfikowanie przez Dumę układu o ochronie polskich inwestycji w Rosji. Są także obszary, gdzie brakuje współdziałania ze strony polskiej.

— Prowadzimy rozmowy z gubernatorem obwodu i merem miasta na temat modernizacji dróg i mostów. Są to obiekty interesujące inwestora, czyli kierunki: Kaliningrad-Elbląg i Kaliningrad-Bezledy. Jednak Rosjanie oczekują, że także Polska będzie inwestować w te drogi po swojej stronie. Wyjście naprzeciw jest konieczne, także dla rozwoju Warmii i Mazur — przekonuje Julian Lewiński z Dromexu.

Karolina Guzińska

k.guzinska@pb.pl tel. (22) 611-62-17

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestycje w Rosji muszą być priorytetem