Inwestycje w użytkowanie wieczyste nieruchomości

dr Mirosław Babiaczyk
opublikowano: 01-12-2009, 00:00

Użytkowanie wieczyste to charakterystyczne dla polskiego ustawodawstwa prawo do korzystania z gruntu. Dotyczy głównie gruntów w granicach administracyjnych miast. Jest formą własności tzw. niepełnej. Jeśli osoba lub firma stanie się użytkownikiem wieczystym, będzie miała prawa zbliżone, ale nie takie same jak prawa właściciela.

Użytkownik wieczysty może prawem swobodnie rozporządzać, tj. sprzedać je, obciążyć, zapisać w testamencie. Właścicielem gruntu pozostaje jednak Skarb Państwa lub gmina, które mogą rozwiązać umowę o oddanie go w użytkowanie wieczyste. Dzieje się tak w przypadku, gdy użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób "oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie". Warto zatem zwrócić uwagę, by w umowie znalazły się sformułowania minimalizujące taką ewentualność.

Innym ograniczeniem prawa własności są opłaty na rzecz samorządu lub Skarbu Państwa. Po pobraniu opłaty początkowej, stanowiącej równowartość od 15 do 25 proc. ceny nieruchomości, trzeba się liczyć z opłatami rocznymi od 0,3 do 3 proc. ceny nieruchomości. Wielkość opłaty zależy od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie. Dlatego nie warto podpisywać umowy pochopnie, bez uw-zględnienia tego czynnika.

Z użytkowaniem wieczystym wiąże się także ryzyko utraty środków wyłożonych na inwestycje budowlane

na takim gruncie.

Użytkownik wieczysty ma wprawdzie pełne prawo własności do wzniesionych budynków, jednak przechodzi ono z mocy prawa na właściciela gruntu z chwilą wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Takie niebezpieczeństwo grozi zwłaszcza inwestorom podpisującym umowę o użytkowanie wieczyste krótszą niż zwyczajowe 99 lat. Podobne sytuacje nie występują często, ale się zdarzają. Dlatego nabywając taki grunt szczególną uwagę powinien zwrócić na okres, jaki pozostał do wygaśnięcia tego prawa. Użytkownik wieczysty może wprawdzie przed zakończeniem umowy zażądać przedłużenia trwania użytkowania wieczystego, ale właściciel w pewnych przypadkach może się na to nie zgodzić.

Czasami inwestor nie ma jednak innej możliwości zyskania kontroli nad gruntami, jak podpisanie umowy o użytkowanie wieczyste. Warto zatem, by podpisał stosowną umowę z myślą o zyskaniu prawa własności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wnioski w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego w pełną własność można składać do dnia 31.12.2012 r. Lepiej jednak się pospieszyć. Im mniej czasu pozostanie do wygaśnięcia użytkowania wieczystego, tym większa może być opłata z tytułu przekształcenia.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Mirosław Babiaczyk

Polecane