Inwestycyjna rewolucja - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 07:17

Resort rozwoju regionalnego ma pomysł jak poprawić przepisy o zamówieniach publicznych - zawiadamia "Życie Warszawy".

Resort rozwoju regionalnego ma pomysł jak poprawić przepisy o zamówieniach publicznych - zawiadamia "Życie Warszawy".

    Co roku w całym kraju nie udaje się rozstrzygnąć ponad 20 proc. przetargów publicznych na różne inwestycje: remonty dróg, budowę chodników, zakup autobusów dla samorządów czy pielęgnację miejskich trawników. Często nie dochodzą do skutku w terminie także poważniejsze samorządowe plany - budowa nowych dróg, mostów czy szkół.

    W Warszawie co rok nie udaje się załatwić prawie 15 proc. przetargów. W połowie przypadków powodem nierozstrzygnięcia konkursów są protesty firm, które przegrały wyścig o kontrakty - dodaje gazeta. Do tej pory inwestor, najczęściej lokalny samorząd, nie mógł podpisać umowy ze zwycięzcą przetargu, jeśli od jego wyniku odwołała się choćby jedna przegrana firma. To automatycznie zatrzymywało, często na wiele miesięcy, inwestycję.

    Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nawet zaskarżony wynik przetargu nie będzie obligował samorządu do wstrzymania procedury inwestycyjnej. Przegrani będą oczywiście mieć prawo oprotestować wyniki przetargu (tego wymagają przepisy unijne), ale inwestor podpisze umowę z wygraną firmą i inwestycja będzie prowadzona bez opóźnień.

    Przegrany może zwrócić się do Urzędu Zamówień Publicznych o wyjaśnienie, a potem do sądu z powództwem przeciw inwestorowi. Jeśli okaże się, że niesłusznie odrzucono protest przegranej firmy, samorząd będzie musiał wypłacić jej odszkodowanie. Takie przypadki jednak, jak powiedziano "Życiu Warszawy" w Urzędzie Warszawy, mogą zdarzać się najwyżej raz na sto inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Inwestycyjna rewolucja - prasa