IPHIZ radzi pójść w ślady Irlandii

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 10-10-2001, 00:00

IPHIZ radzi pójść w ślady Irlandii

Izba Przemysłowo-Handlowa Inwestorów Zagranicznych zwraca się do wszystkich sił politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców o zawarcie paktu na rzecz rozwoju gospodarki.

— Uważamy, że obecnie ważniejsze jest wyjście z kryzysu finansowego niż racje programowe partii lub cele związków i organizacji pracodawców — czytamy w stanowisku IPHIZ.

Takie porozumie może wpłynąć na dynamikę wzrostu gospodarczego i przyczynić się do uniknięcia grożącego Polsce kryzysu. Jako przykład izba podaje Irlandię, gdzie w latach 80. gwałtownie narastał dług publiczny i bezrobocie. Z inicjatywy rządu doprowadzono do podpisania Programu Ożywienia Gospodarki (1988-90). Jego celem było zapewnienie stabilności w polityce monetarnej i finansowej, zreformowanie podatków, ograniczenie wzrostu płac, rozwój wybranych gałęzi przemysłu i usług. Gospodarka Irlandii ożywiła się i jest jedną z najdynamiczniejszych wśród krajów UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IPHIZ radzi pójść w ślady Irlandii