Ipopema TFI zadba o emerytury

  • Jagoda Fryc
16-08-2015, 22:00

Na razie towarzystwo będzie pomnażać oszczędności swoich pracowników, ale to dopiero pierwszy krok.

Szesnaście TFI oferuje pracodawcom możliwość wnoszenia składek swoich pracowników do PPE z funduszem inwestycyjnym. Kolejnym może być Ipopema.

— Na początek utworzyliśmy PPE na własne potrzeby. Jest to jednak pierwszy krok do zaistnienia w tym segmencie rynku. W planach są programy dla podmiotów zewnętrznych — mówi Maciej Jasiński, członek zarządu Ipopema TFI. PPE są elementem trzeciego filaru emerytalnego. Poza TFI mogą je prowadzić również zakłady ubezpieczeń na życie oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Ta forma dodatkowego, dobrowolnego oszczędzania na emeryturę ma wiele zalet podatkowych i jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

— Comiesięczne wpłaty do programu są zwolnione ze składek odprowadzanych do ZUS, co jest korzystne dla pracodawcy. Ponadto firma może uwzględnić wydatki związane z założeniem i prowadzeniem programu w kosztach — wyjaśnia Anna Zalewska, analityk Analiz Online.

Dla pracownika PPE to bonus od pracodawcy, bo to on nalicza i odprowadza składkę. Jej podstawowa wysokość nie może przekraczać 7 proc. wynagrodzenia brutto i naliczana jest kwotowo (np. 400 zł miesięcznie) lub procentowo (np. 5 proc. pensji). Jeśli chcielibyśmy oszczędzać więcej, to możemy dopłacać z własnej kieszeni w ramach składki dodatkowej, która będzie potrącana przez pracodawcę z wynagrodzenia po opodatkowaniu. Miesięcznie jej wysokość nie może przekraczać wartości pensji netto, a w skali roku maksymalny limit ustalany jest na podstawie średniego wynagrodzenia w gospodarce (w 2015 r. to 17,8 tys. zł). Zgromadzony kapitał można wypłacić po osiągnięciu 60. roku życia lub gdy ukończy się 55 lat i jednocześnie otrzyma prawo do wcześniejszej emerytury. Wypłata zwolniona jest z podatku dochodowego, a zyski z inwestycji — z podatku od dochodów kapitałowych. Uczestnikiem może być każdy pracownik, pod warunkiem że firma, która go zatrudnia, założy tego typu program. © Ⓟ

Rosną aktywa PPE

Z danych Analiz Online wynika, że na koniec 2014 r. funkcjonowały 1064 pracownicze programy emerytalne, w tym 324 realizowane w formie umowy z funduszem inwestycyjnym. Obejmowały one łącznie 381 tys. osób, czyli 2,4 proc. ogółu pracujących, którzy w programach mieli ulokowane w sumie ponad 10,2 mld zł. Ponad połowa tej kwoty (5,7 mld zł) zgromadzona była w funduszach inwestycyjnych.

— Według zgromadzonych przez nas danych wynika, że w pierwszym półroczu tego roku udało się tę kwotę powiększyć do ponad 6,2 mld zł. W tym segmencie pozycję lidera utrzymuje TFI PZU, które na PPE ma zgromadzone ponad 3,1 mld zł. Kolejne miejsca zajmują NN Investment Partners z aktywami w wysokości 1,2 mld zł oraz Legg Mason TFI z blisko 1,0 mld zł. W ostatnich miesiącach swoją pozycję istotnie wzmocniło TFI Allianz Polska — mówi Anna Zalewska, analityk Analiz Online.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Ipopema TFI zadba o emerytury