IQ Partners dostało 38 mln zł na projekty

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 13-07-2009, 00:00

Dzięki unijnemu dofinansowaniu fundusz w 4 lata zainwestuje w 60 projektów. Liczy na kilkukrotny zwrot.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu fundusz w 4 lata zainwestuje w 60 projektów. Liczy na kilkukrotny zwrot.

Mocny zastrzyk z Brukseli dostał IQ Partners (IQP), fundusz technologiczny, notowany na New Connect. IQ Advisors, jego spółka zależna wygrała konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Z działania 3.1 programu Innowacyjna Gospodarka dostanie dofinansowanie 17,7 mln zł. Kilkanaście dni wcześniej InQbe, jego inna spółka zależna dostała dofinansowanie 20,5 mln zł. Obie będą inkubatorami, których zadaniem będzie znalezienie, rozwinięcie i komercjalizacja projektów z obszaru nowych technologii.

— Na inwestycje w projekty wydamy co najmniej 70 proc. dotacji. InQbe zainwestuje w około 50 projektów z obszaru internetu, ecommerce, mediów. IQ Advisors zrealizuje 17 projektów koncentrując się na technologiach mobilnych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że osiągamy kilkukrotny zwrot z inwestycji, choć trzeba się liczyć z tym, że niektóre projekty upadną — mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

W obu przypadkach maksymalna inwestycja to 200 tys. EUR, a udział funduszu nie może przekroczyć 50 proc. Muszą to być projekty, które dopiero startują, dofinansowanie już działających firm nie wchodzi w grę. Na wydanie unijnych pieniędzy jest czas do 2013 r.

— Przez cztery lata przeanalizujemy 250 projektów, z których 32 wejdą do fazy preinkubacji, czyli oceny potencjału, kosztów i szansy na sukces. W połowę z nich ostatecznie zaangażujemy się kapitałowo. Pierwszy projekt w przyszłym roku — mówi Jarosław Obara, prezes IQ Advisors.

— Chcemy współpracować z uczelniami, bo tam powstaje wiele dobrych projektów, które nie są komercjalizowane. Mamy już podpisane listy intencyjne dotyczące współpracy Interesują nas projekty, które już po sześciu miesiącach będą w stanie osiągać przychody. Nie będziemy inwestować w coś, co latami nie będzie przynosić efektów biznesowych. W ocenie skorzystamy z ekspertów zewnętrznych — mówi Andrzej Stanecki, wiceprezes IQ Advisors.

IQP oprócz pieniędzy, zaoferuje swoje wieloletnie doświadczenie w branży nowych technologii, infrastrukturę i zespół ludzi. Jeśli pojawi się potrzeba większego wsparcia finansowego — pomoże znaleźć inwestora. Nie jest wykluczone, że będzie nim IQP. Pierwszych wyjść z inwestycji należy się spodziewać po dwóch latach.

— Ścieżek wyjścia jest kilka: sprzedaż inwestorowi branżowemu, innemu funduszowi lub debiut na New Connect, jeśli nastrój na rynku się poprawi — mówi Wojciech Przyłęcki, prezes InQbe.

Unijne dofinansowanie to dla IQP spory zastrzyk. Fundusz, który pozyskał 38 mln zł, a jego kapitały własne wynoszą 24 mln zł, na rynku wyceniany jest na 14 mln zł. Dostrzegli to inwestorzy — na piątkowej sesji kurs poszybował o blisko 50 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane