IQ Partners przeskoczy na główny parkiet

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 30-05-2008, 00:00

Fundusz planuje jesienią emisję wartą kilkanaście milionów zł i przenosiny z New Connect na GPW.

Fundusz planuje jesienią emisję wartą kilkanaście milionów zł i przenosiny z New Connect na GPW.

27 czerwca będzie przełomową datą w krótkiej historii IQ Partners (IQP), funduszu venture capital inwestującego w obszarze nowych technologii. Tego dnia odbędzie się walne, na którym przegłosowane mają być emisja 5 mln akcji i przeniesienie spółki z New Connect na rynek główny.

— Od początku mówiliśmy, że New Connect to miejsce dla firm we wczesnej fazie rozwoju. Dla nas był przedsionkiem do wejścia na GPW. Wierzymy, że główny rynek to miejsce dla nas, a przenosiny sprawią, że więcej inwestorów zainteresuje się naszą spółką — mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

Szczegóły emisji nie są jeszcze znane, ale prezes IQP zapewnia, że cena nie będzie niższa niż przy poprzedniej emisji, czyli 3 zł. To oznacza, że fundusz będzie chciał zyskać co najmniej 15 mln zł. Na co je przeznaczy?

— Przede wszystkim na nowe projekty, których kilka już wymyśliśmy. Ponadto chcemy rozwinąć kilka już zaczętych, a także dofinansować te, które działają — dodaje Maciej Hazubski.

Odbicie od dna

19 maja kurs fuduszu venture capital osiągnął historyczne dno 1,8 zł. Od tego czasu nastąpiło mocne odbicie, które nabrało dynamiki po ogłoszeniu programu walnego. W ciągu ośmiu ostatnich sesji akcje zdrożały o 17,5 proc.

— Inwestorzy najwyraźniej dobrze przyjęli propozycję nowej emisji akcji i to, że chcemy stać się spółką notowaną na rynku głównym — mówi Maciej Hazubski.

Plan IQP zakłada, że do emisji i przenosin na GPW dojdzie po wakacjach.

— Liczymy, że do tego czasu poprawią się nastroje na giełdzie i emisja spotka się z zainteresowaniem — dodaje Maciej Hazubski.

Zaczarują wynikami

Przed emisją inwestorzy będą mieli okazję przekonać się o skuteczności działania IQP. Fundusz wprowadzi na New Connect 3-4 projekty. Już w czerwcu zadebiutują Zakupy. com, pasaż skupiający sklepy internetowe, a niedługo potem Cube Group i Screen Network. Na każdym z tych projektów IQP zarobi kilka milionów zł.

— To są spółki o dobrych fundamentach i już pokazują zyski. Dzięki wprowadzeniu ich na New Connect pokażemy inwestorom, że potrafiliśmy wymyślić i rozwinąć projekt oraz doprowadzić do giełdowej wyceny. To argument za tym, by powierzyli nam pieniądze w trakcie emisji — mówi Maciej Hazubski.

Następne w kolejce do debiutu są Acreo, e-kiosk, Phonecall i Maestro Expert.

IQP wystartuje też w konkursie Krajowego Funduszu Kapitałowego, który przydziela funduszom private equity unijne pieniądze na inwestycje.

— Dzięki temu zwiększymy możliwości inwestycyjne — mówi Maciej Hazubski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu