Irakowi grozi kryzys naftowy - wstrzymano eksport ropy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-12-2005, 14:32

Atak rebeliantów na północy Iraku i zła pogoda na południu kraju doprowadziły do wstrzymania eksportu irackiej ropy drogą lądową i morską. Napady na konwoje z benzyną zmusiły zaś władze do zamknięcia największej irackiej rafinerii naftowej w Bajdżi, 190 km na północ od Bagdadu.

Atak rebeliantów na północy Iraku i zła pogoda na południu kraju doprowadziły do wstrzymania eksportu irackiej ropy drogą lądową i morską. Napady na konwoje z benzyną zmusiły zaś władze do zamknięcia największej irackiej rafinerii naftowej w Bajdżi, 190 km na północ od Bagdadu.

    Rzecznik Ministerstwa Ropy powiedział w piątek, że Irakowi grozi kryzys naftowy - może zabraknąć paliwa. "Wydobycie i produkcja na północy, w centrum i na południu kraju wkrótce stanie", gdyż wskutek nieustających ataków nie ma jak transportować ropy i produktów naftowych.

    W piątek rano, gdy tylko wiadomość o zamknięciu rafinerii w Bajdżi rozeszła się po kraju, przed stacjami benzynowymi utworzyły się długie kolejki.

    Ogłoszono, że bezpośrednie kierownictwo nad resortem ropy przejął wicepremier Ahmad Szalabi, w którego gestii są sprawy budżetu i sektor naftowy. Minister ropy naftowej Ibrahim Bahr al-Ulum powiedział agencji Reutera, że "zamierza ustąpić".

    Irak rozporządza trzecimi co do wielkości zasobami ropy na świecie, po Arabii Saudyjskiej i Iranie, ale ataki rebeliantów, trwające nieprzerwanie od lata 2003 roku, paraliżują pracę sieci rurociągów, hamują odbudowę instalacji i budowę nowych obiektów naftowych.

    Przedstawiciele Ministerstwa Ropy podali, że załadunek ropy w terminalu w Zatoce Perskiej jest wstrzymany od 25 grudnia z powodu sztormowej pogody.

    Z kolei w północnym Iraku rebelianci uszkodzili w czwartek rurociąg, którym ropa płynie do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym.

    Rurociąg ten, od inwazji amerykańskiej wiosną 2003 roku nieczynny przez większość czasu wskutek nieustannych aktów sabotażu, uruchomiono dopiero w zeszłym tygodniu po kolejnej długiej przerwie.

    Ibrahim Bahr al-Ulum powiedział w piątek, że rafineria w Bajdżi jest nieczynna już od 19 grudnia z powodu "pogarszającego się stanu bezpieczeństwa".

    Rafineria produkuje 7-8 milionów litrów benzyny na dobę.

    Przed jedną z największych stacji benzynowych w Bagdadzie stało w piątek kilkaset samochodów.

    "Najpierw mieliśmy podwyżkę cen benzyny, a teraz mamy jej niedobór - powiedział jeden z czekających, 33-letni Ahmed Chalaf. - Wyszedłem wcześniej i chyba nie zdążę wrócić do pracy, bo kolejka jest taka długa".

    Ceny benzyny, dotychczas jedne z najniższych w świecie, wzrosły w Iraku o kilkaset procent 19 grudnia.

    Abu Musa, 51-letni kierowca samochodu cysterny, powiedział, że on i jego koledzy są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo, gdyż rebelianci napadają na konwoje z paliwem.

    "Domagamy się, aby rząd zapewnił ochronę - oświadczył Musa. - Zbiorniki w Bajdżi są przepełnione i benzyny tam nie brakuje. Problem polega na tym, że kierowcy boją się jeździć do rafinerii bez odpowiedniej obstawy".    Iracki eksport ropy spadł w listopadzie do 1,21 mln baryłek dziennie, czyli do najniższego poziomu od przeszło dwóch lat, głównie z powodu złej pogody w Zatoce Perskiej i uszkodzeń północnej magistrali naftowej.

    Na szczęście dla Iraku wzrost cen ropy na rynkach światowych wyrównuje ubytek wpływów z eksportu. Ambasada USA w Bagdadzie podała 27 grudnia, że produkt krajowy brutto Iraku wyniesie w tym roku 29,3 mld dolarów (1054 dolary na jednego mieszkańca), wobec 18,4 mld dol. (721 dol. per capita) w 2002 roku, ostatnim pełnym roku rządów Saddama Husajna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Irakowi grozi kryzys naftowy - wstrzymano eksport ropy