Iran gotów do współpracy z OPEC, ale nie teraz

opublikowano: 05-05-2016, 11:38

Iran zadeklarował gotowość do współpracy z OPEC kiedy odzyska już udział w rynku ropy, który miał przed nałożeniem na niego sankcji.

Przyłączenie się do systemu kwot wydobycia stosowanego przez OPEC może nastąpić w ciągu miesiąca, dwóch po osiągnięciu przez Iran wydobycia i eksportu ropy, które miał przed nałożeniem na niego sankcji przez Zachód, powiedział Rokneddin Javadi, dyrektor zrządzający National Iranian Oil Co.

Iran od pewnego czasu informuje, że zanim przyłączy się do inicjatyw producentów mających ograniczyć podaż ropy i spowodować wzrost jej ceny, musi zwiększyć istotnie wydobycie i eksport. Takie stanowisko spowodowało w połowie kwietnia fiasko porozumienia w sprawie zamrożenia wydobycia ropy na poziomie z początku tego roku, choć poparli go najwięksi producenci, m.in. Arabia Saudyjska i Rosja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane