Iran informuje o ataku na kontenerowiec

opublikowano: 12-03-2021, 17:32

Iran poinformował, że jeden z jego kontenerowców został uszkodzony w wyniku eksplozji. To ostatnie z serii doniesień, które wywołały spekulacje o wymianie ciosów między Iranem i Izraelem.

Irańska półoficjalna agencja Tasnim podała, że wcześniej w tym tygodniu płynący po wodach międzynarodowych na Morzu Śródziemnym statek Shahr E Kord został uszkodzony w wyniku eksplozji. Miało to być skutkiem ataku terrorystycznego. Nikt nie został ranny, załoga opanowała pożar powstały w wyniku eksplozji, uszkodzony został kadłub statku.

Incydent może zwiększyć napięcie w regionie. Wzrosło ono już w lutym kiedy premier Izraela Benjamin Netanyahu oskarżył Iran o atak na izraelski statek w Zatoce Omańskiej. Teheran odrzucił te oskarżenia.

W czwartek agencja Dow Jones poinformowała, powołując się na anonimowe źródła w USA i regionie Bliskiego Wschodu, że od końca 2019 roku Izrael brał na cel co najmniej kilkanaście statków zmierzających do Syrii, przede wszystkim transportujących tam irańską ropę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane