Iran obchodzi sankcje USA, sprzedając ropę w szarej strefie

  • PAP
opublikowano: 05-05-2019, 15:10
aktualizacja: 05-05-2019, 15:15

Iran zmobilizował wszystkie swoje zasoby, by sprzedawać swoją ropę naftową w "szarej strefie" i w ten sposób obchodzić "bezprawne" sankcje USA - oświadczył w niedzielę cytowany przez irańskie media państwowe wiceminister ds. ropy Amir Hosejn Zamaninia.

"Zmobilizowaliśmy wszystkie krajowe zasoby i sprzedajemy ropę w szarej strefie" - oświadczył Zamaninia, cytowany przez agencję IRNA.

Minister nie podał szczegółów, agencja Reutera przypomina jednak, że w przeszłości pojawiały się liczne doniesienia, że w ciągu ostatniej dekady Iran często sprzedawał ropę za pośrednictwem prywatnych przedsiębiorstw oraz po znacznie obniżonych cenach.

"Z pewnością nie będziemy sprzedawać 2,5 mln baryłek dziennie, jak przewidywało to (międzynarodowe) porozumienie" w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 roku - zastrzegł Zamaninia.

"Będziemy musieli podjąć ważne decyzje w sprawie zarządzania finansami i gospodarką, rząd pracuje nad tym" - zapewnił. Jednocześnie podkreślił, że działania podejmowane przez Teheran "to nie przemyt, tylko przeciwdziałanie sankcjom, których nie uważamy za sprawiedliwe ani dopuszczalne".

W listopadzie 2018 roku prezydent USA Donald Trump przywrócił zawieszone wcześniej sankcje wobec Iranu, uzasadniając to kontynuowaniem przez Teheran prac nad bronią jądrową. Sankcje te przewidują między innymi karanie państw, które będą nadal kupować irańską ropę.

Wyłączenie z sankcji na sześć miesięcy uzyskało wówczas osiem krajów - Grecja, Tajwan, Włochy, Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Turcja - co miało dać im czas na znalezienie alternatywnych źródeł dostaw. Pod koniec kwietnia USA poinformowały, że po wygaśnięciu na początku maja wyłączenia nie zostaną przedłużone.

Sprzedaż ropy jest dla Iranu jednym z kluczowych źródeł finansowania.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy