Iran wprowadza nową walutę

  • PAP
opublikowano: 31-07-2019, 20:26
aktualizacja: 31-07-2019, 20:40

Dotknięty kryzysem Iran, którego pieniądz, rial, utracił od kwietnia 2018 r. wskutek sankcji USA 60 proc. wartości wobec dolara, skreśla cztery zera na banknotach, aby ułatwić ludności transakcje, i wprowadza nową, historyczną nazwę waluty - "toman".

W szczytowym momencie kryzysu, we wrześniu i październiku ub. roku, dolar USA kosztował już 200 000 irańskich riali, ale w ostatnim czasie staniał do 120 000 riali, podczas gdy oficjalny kurs wymiany wynosi 42 000 riali.

Według komunikatu Rady Ministrów zatwierdziła ona w środę projekt zmiany nazwy waluty narodowej na "toman". Jak podkreśla komunikat, "ludność Iranu posługuje się tradycyjnie tą nazwą od bardzo dawna".

Gubernator irańskiego banku centralnego Abdolnaser Hemati, wybrany w 2018 roku na to stanowisko z zadaniem podjęcia walki ze spekulacjami na rynku walutowym, zapowiedział w środę również "całościową reformę irańskiego sektora bankowego".

Amerykańskie sankcje, które dotknęły wielu sektorów irańskiej gospodarki, m.in. sektora bankowego i energetycznego, weszły w życie w sierpniu i listopadzie ub. roku w następstwie decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się Waszyngtonu z wielostronnego porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

MFW przewiduje, że w tym roku irańska gospodarka skurczy się o 6 proc. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu