Iran zaprezentował swój najnowszy myśliwiec

PAP
opublikowano: 02-02-2013, 11:18

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oficjalnie zaprezentował w sobotę najnowszy myśliwiec produkcji irańskiej, jak podkreślano - "jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie". Prezentacja odbyła się w ramach obchodów 34. rocznicy rewolucji islamskiej.

Zaprojektowany i skonstruowany przez irańskich inżynierów samolot Qaher-313 (Zdobywca-313) ma za sobą "tysiące godzin lotów", a jego piloci byli bardzo zadowoleni z osiągów maszyny - mówił Ahmadineżad. Uroczystość relacjonowała państwowa telewizja.

Myśliwiec został zbudowany w technologii mającej na celu zmniejszenie możliwości wykrycia go przez radary - podano.

Cytowany przez media irański minister obrony Sardar Ahmad Wahidi oświadczył, że samolot został skonstruowany tak, by "był zdolny spełnić wszystkie wymogi irańskiego lotnictwa w wojnie powietrznej". Ahmadineżad zapewnił z kolei, że Qaher-313 jest "projektem całkowicie defensywnym".

Władze Iranu regularnie demonstrują naukowe i wojskowe osiągnięcia, zwłaszcza od objęcia Teheranu w ubiegłym roku międzynarodowymi sankcjami za jego program nuklearny.

Iran posiada od kilku lat ok. 20 myśliwców własnej produkcji - Saegheh (Piorun). Zdaniem zachodnich ekspertów ta maszyna, wyposażona w rosyjskie silniki, jest nieco zmodyfikowaną kopią amerykańskiego myśliwca Northrop F-5 z początku lat 70., zakupionego w znacznych ilościach przez Iran jeszcze przed rewolucją islamską z 1979 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane