Irański minister zdołował ceny ropy

W poniedziałkowym handlu notowania ropy brent pogłębiają sześciomiesięczne dno, po tym jak Iran zapowiedział, że zwiększy dostawy surowca, jak tylko zniesione zostaną nałożone na ten kraj sankcje.

Zobacz więcej

Notowania ropy brent w USD za baryłkę Bloomberg

Ceny ropy brent rozpoczęły sierpień od zejścia poniżej pułapu 51 USD za baryłkę. Notowania surowca zniżkują o 2,2 proc. do 50,70 USD, po tym jak w lipcu spadły o 18 proc. i weszły w bessę, rozumianą jako spadek cen o co najmniej 20 proc. od szczytu. Iran może zwiększyć produkcję o 500 tys. baryłek dziennie w ciągu zaledwie tygodnia od zniesienia nałożonych na kraj sankcji międzynarodowych, zapowiedział minister do spraw ropy Bijan Namdar Zanganeh. Jego zdaniem restrykcje zostaną zniesione pod koniec listopada.

- Porozumienie z Iranem nie jest jeszcze w całości wprowadzone w życie, ale z pewnością jest coraz bliżej. Nadwyżka ropy na globalnym rynku sięga w tym roku 2 mln baryłek dziennie. To ma ogromny wpływ na ceny i ktoś musi tutaj dać za wygraną – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Bjarne Schieldrop, główny analityk rynków surowcowych w banku SEB.

Tymczasem indeks koniunktury w chińskim przemyśle, obliczany przez ośrodek Markit, spadł w lipcu najniżej od dwóch lat, wskazując na postępujące spowolnienie w będącym drugim co do wielkości konsumentem ropy kraju. Coraz większy pesymizm panuje zarówno wśród graczy branżowych, jak i inwestorów finansowych. Kilku przedstawicieli sektora naftowego, w tym BP przyznało, że spodziewa się utrzymania niskich cen ropy przez dłuższy okres. Według danych amerykańskiego regulatora zarządzający funduszami obcięli liczbę pozycji nastawionych na zwyżki cen ropy o 37 tys., co było największą jej redukcją od roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Irański minister zdołował ceny ropy