Irlandia kończy z zaciskaniem pasa

Przygotowany przez rząd w Dublinie projekt budżetu na przyszły rok po raz pierwszy od kryzysu finansowego nie przewiduje ani zwiększenia podatków, ani nowych cięć.

Ogłoszony we wtorek plan finansowy na 2014 r. oznacza koniec ery zaciskania pasa – oceniają specjaliści. Nowy budżet nie przewiduje ani podwyżek podatków, ani nowych cięć wydatków, po tym jak w latach 2009-2013 rząd wprowadził oszczędności o łącznej wartości 30 mld EUR. Wprowadzono podatek od nieruchomości oraz podniesiono podatki dochodowe. Dzięki przywróceniu wiarygodności kraju w oczach inwestorów rządowi udało się sięgnąć po finansowanie z rynku, a rentowności obligacji 10-letnich zeszły poniżej 2 proc.

- Wydaje się, że rząd chce rozpocząć etap obniżek podatków. To pozytywnie wpłynęłoby na konsumentów – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Eoin Fahy, ekonomista towarzystwa Kleinwort Benson Investors.

 W drugim kwartale irlandzki PKB urósł o 7,7 proc. r/r, co oznaczało najszybsze tempo od siedmiu lat. Gdyby w budżecie nie wprowadzano zmian, deficyt spadłby do 2,4 proc.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane