ISOK pod lupą CBA

opublikowano: 06-08-2018, 22:00

Warunki ugody z Qumakiem w sprawie dokończenia systemu ISOK zainteresowały śledczych. Ryzyko zwrotu UE blisko 200 mln zł jest ogromne.

Na łamach „PB” już kilkukrotnie sygnalizowaliśmy ogromne problemy związane z ukończeniem Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK), na który Polska otrzymała 232 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Dokładnie chodzi o jego część — system informatyczny. Teraz sprawie postanowiło przyjrzeć się CBA.

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, przed podjęciem decyzji w sprawie dalszej realizacji projektu ISOK, chciał się zapoznać z wynikami zewnętrznego audytu, który miał być gotowy do końca czerwca. Decyzji nie ma, za to jest kontrola CBA, które kwestionuje zapisy ugody podpisanej z Qumakiem.
Zobacz więcej

Śpiesz się powoli:

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, przed podjęciem decyzji w sprawie dalszej realizacji projektu ISOK, chciał się zapoznać z wynikami zewnętrznego audytu, który miał być gotowy do końca czerwca. Decyzji nie ma, za to jest kontrola CBA, które kwestionuje zapisy ugody podpisanej z Qumakiem. Fot. GK

Zobacz także

Umowa o wartości 62 mln zł brutto między Qumakiem i KZGW (poprzednik Wód Polskich) była podpisana pięć lat temu, a system miał pierwotnie powstać do końca 2014 r. W toku realizacji wykonawca i zamawiający utonęli w powodzi wzajemnych pretensji. W związku z dużym opóźnieniem projekt znajduje się na liście tzw. projektów niefunkcjonujących i co miesiąc omawiany jest na Komitecie Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

— Nie tylko monitorujemy ISOK, ale wspieramy w ukończeniu systemu. Jesteśmy w kontakcie z ministerstwem i Wodami Polskimi. Mam nadzieję, że „dowieziemy” system — mówił pod koniec czerwca Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jednak nawet szczególna uwaga państwa nie spowodowała udrożnienia decyzyjności i pchnięcia systemu do przodu. Wprawdzie pod koniec grudnia Qumak i KZGW podpisały list intencyjny z projektem ugody, w ramach której Qumak miał m.in. wdrożyć piąty, ostatni etap systemu ISOK, ale z początkiem roku KZGW zmieniła się w Wody Polskie, co pociągnęło za sobą zmianę kierownictwa, które nie śpieszyło się z wprowadzeniem go w życie. Został zlecony m.in. audyt, który miał się zakończyć z końcem czerwca, a do czasu jego zakończenia wszystkie prace projektowe zostały wstrzymane.

W maju m.in. do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) wpłynęło pismo alarmujące, że w związku z faktem braku porozumienia nie ma realnej szansy na ukończenie projektu w terminie zgodnym z decyzją Komisji Europejskiej, co spowoduje konieczność zwrotu 196 mln zł z POIG.

Ani Wody Polskie, ani MGMiŻŚ do czasu zamknięcia numeru nie odpowiedziały na nasze pytania o działania podjęte w celu uratowania projektu i zmniejszenia ryzyka zwrotu dotacji.

Kontrola CBA rozpoczęła się 2 lipca, jednak już wcześniej biuro prowadziło działania przedkontrolne oraz składało nieoficjalne wizyty, dlatego kierownictwo Wód Polskich i nadzorującego go MŻŚiGW zapewne miało świadomość, że służby interesują się projektem. Według nieoficjalnych informacji, przed około miesiącem podjęto pewne prace zmierzające do jego zakończenia. Czas jednak działa na niekorzyść projektu. Sprawie nie pomaga też fakt, że od stycznia 2017 r. trwa przetarg na produkcyjne wdrożenie systemu ISOK, którego nie można tak po prostu unieważnić. Termin składania ofert był przekładany już 25 razy.

Przyczyną podjęcia kontroli przez CBA były własne analizy. Standardowo powinna ona trwać trzy miesiące, jednak ze względu na złożoność sprawy jej termin może się wydłużyć do dziewięciu. Może też zwiększyć się zakres kontroli.

Nie tylko kwestia potencjalnej utraty blisko 200 mln zł, ale też szczegóły porozumienia z Qumakiem zainteresowały CBA.

„Zakres prac określonych w treści ugody dotyczący etapu piątego okazał się nie być tożsamy z zakresem prac i funkcjonalności określonych w dokumentach przetargowych i pierwotnej umowie” — czytamy w komunikacie biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

CBA