Istnieje życie po euro

RAFAŁ LOREK, partner w Lorek Pawlak Family Office
opublikowano: 30-06-2015, 22:00

Czy obecną sytuację Greków można wytłumaczyć wyłącznie działaniami „populistycznego i nieodpowiedzialnego” rządu?

Grecki dług jest niespłacalny co najmniej w połowie. Rozwiązaniem optymalnym byłoby zatem wdrożenie reform w zamian za ustaloną trajektorię redukcji zadłużenia. My wierzyciele umarzamy stopniowo dług, ale wy reformujecie głęboko gospodarkę, abyście byli w stanie oddać chociaż pozostałą resztę. Wydaje się to jednak mało realne.

Grecy być może doszli do momentu, w którym jest im już wszystko jedno. Skoro istniało życie z drachmą przed euro, to i po także jest możliwe, zatem zaczynamy nowe rozdanie. Nikt nie ma pojęcia, przez jakie trudności przejdzie grecka gospodarka w sytuacji niewypłacalności, ale czasem poziom bólu jest tak duży, że lepiej podjąć olbrzymie ryzyko. Takie działanie może wydawać się szalone, ale paradoksalnie — w danym momencie jest racjonalne. Najgorsze, że za długi i tak zapłacą z publicznych pieniędzy podatnicy. Jak zwykle. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAFAŁ LOREK, partner w Lorek Pawlak Family Office

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Istnieje życie po euro