Istotne dane, płytki rynek

Bartosz Sawicki Departament Analiz DM TMS Brokers
06-04-2012, 10:49

Wielki Piątek to dzień, w którym nie pracują giełdy po obu stronach Atlantyku. W poprzednich latach należał do najspokojniejszych dni na rynku eurodolara.

Zmienność mierzona rozstępem, czyli dystansem między dobowym maksimum i minimum kursu w ostatnich pięciu latach jedynie raz, w 2010 roku, przekroczyła 100 pipsów. Średnio rzecz biorąc w Wielki Piątek przedział wahań kursu ukształtował sie na poziomie 81 pipsów i był o niemal jedno odchylenie standardowe węższy niż średnio rzecz biorąc w całym rozpatrywanym okresie, dla którego przeciętny rozstęp kursu ukształtował  się na poziomie 0,0152 .

Na razie scenariusz z poprzednich lat materializuje się. Kurs EUR/USD po wczorajszych spadkach do poziomu  1,3040  barzdo powoli wzrasta w kierunku szczytów  z wczorajszego przedpołudnia (1,3080). Wysokie wartości oscylatora stochastycznego PKS dla interwału godzinowego sugerują, że poziom ten nie zostanie w kolejnych godzinach przebity. Wsparciem jest linia trendu przebiegająca w okolicach 1,3060 oraz dołek 1,3050. Czy bardzo niska zmienność zostanie utrzymana w kolejnych godzinach?  Powinno tak być przynajmniej do publikacji bardzo istotnych danych makroekonomicznych z USA - zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i  stopy bezrobocia w marcu, które poznamy o 14:30 polskiego czasu.

Spadający spread  swapów stopy procentowej (EUR 2Y - USD 2Y) i rozszerzające się spready rentowności długu Hiszpanii i Niemiec (w przypadku benchmarkowych dziesięciolatek od poziomu  400 pb, o blisko 3,5 odchylenia standardowego odbiegającego od średniej z ostatnich trzech miesięcy)  oraz spadająca różnica rentowności długu Niemiec i USA przemawiają za dalszymi spadkami kursu EUR/USD. Kluczowym wsparciem są okolice okrągłego poziomu 1,30.

USA:  kolejny miesiąc wzrostu zatrudnienia o 200 tys. osób?
Raport Challengera oraz czterotygodniowa  średnia liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych - oba  opublikowane wczoraj wskaźniki sugerują kontynuację poprawy kondycji  rynku pracy. W dużym stopniu  do spadków stopy bezrobocia przyczynia się fakt, że przedsiębiorstwa planują mniej zwolnień.  Część firm w czasie kryzysu zbyt drastycznie ograniczyło liczbę pracowników i teraz uzupełnia braki personalne – znaczenie tego źródła kreacji liczby etatów będzie stopniowo wygasać. Konsensus przed dzisiejszymi odczytami zakłada, że liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym wzrosła o więcej niż 200 tys. czwarty miesiąc z rzędu, a stopa bezrobocia  utrzyma się na pzoiomie 8,3 proc. Pozytywnym symptomem są również rewizje w górę uprzednio opublikowanych danych.

Pierwsze odczyty wykazały, że w ostatnim kwartale 2011 (grudzień to ostatni miesiąc, za który znamy wartości finalne wskaźników publikowanych przez Departament Pracy) zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 400 tys. Gdy uwzględnimy drugie rewizje liczba nowych etatów wzrośnie do 492 tys. etatów.  Należy jednak pamietać, że tempo powrotu liczby zatrudnienia do poziomu sprzed recesji jest najdłuższe w powojennej historii Stanów Zjednoczonych Po ponad 50 miesiącach od początku recesji liczba zatrudnionych we wszystkich sektorach wynosi 142,07 mln osób – o 2,9 proc. mniej niż w grudniu 2007 roku. W sektorze pozarolniczym zatrudnienie jest na pzoiomie 4,42 mln niższym niż tamtym okresie. Przy  obecnym tempie tworzenia miejsc pracy zatrudnienie w sektorze w wartościach bezwzględnych powróci do wartości z początku recesji za kolejne 22 miesiące.

Polska: bardzo niska płynność na rynku
Wielki Piątek na krajowym rynku oczywiście  również stoi tradycyjnie pod znakiem małej płynności i umiarkowanej zmienności. Kurs EUR/PLN w ostatnich pięciu latach nie zanotował przedziału wahań przekraczającego dwa grosze, podczas gdy średni  dobowy rozstęp kursu w ostatnim pięcioleciu to około 4,5 grosza. Przed południem, USD/PLN, który wczoraj zbliżył się w bardzo istotne okolice 3,20  znajdował się na poziomie 3,1790. Kurs EUR/PLN w tym samym czasie kwotowany był na poziomie 4,1550. Warto odnotować, że wycena przyszłych stawek WIBOR 3M po dość jastrzębich komentarzach po posiedzeniu RPP wzrosła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki Departament Analiz DM TMS Brokers

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Istotne dane, płytki rynek