IT dla biznesu — bezpieczeństwo sieci

Puls Biznesu, Materiał partnera: Veracomp
opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Zapewnienie stabilnej i efektywnej pracy systemów IT, ochrona gromadzonych danych osobowych i konieczność spełnienia rygorystycznych przepisów prawnych wymagają odpowiedniej infrastruktury sieciowej w przedsiębiorstwach.

AMW TBS Kwatera, firma z sektora nieruchomości, sprostała tym wyzwaniom, wykorzystując urządzenia UTM (Unified Threat Managment), czyli wielofunkcyjne, sprzętowe zapory sieciowe. Tego typu rozwiązania zapewniają dostęp do internetu, ale jednocześnie pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa, dzięki wbudowanym systemom antywirusowym, antyspamowym, kontroli dostępu do stron internetowych czy ochrony przed wyciekiem informacji poufnej. Często pozwalają na centralne zarządzanie przełącznikami oraz punktami dostępowymi sieci bezprzewodowej, zapewniając bardzo dobrą widoczność w głąb infrastruktury dla działów zarządzających IT. Jednocześnie UTM-y są proste w obsłudze i konfiguracji. Sprawdzą się nawet w mniejszych firmach, mając uzasadnione zastosowanie — zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z 29 kwietnia 2004 roku — zawsze w przypadku, gdy co najmniej jedno urządzenie systemu, służącego do przetwarzania danych osobowych, podłączone jest do sieci publicznej. Urządzenia wyposażone we wszystkie te mechanizmy mają zagwarantować ochronę sieci i podłączonych do niej komputerów. W ocenie skuteczności pomagają wyniki testów niezależnych laboratoriów NSS Labs, ICSA czy Virus Bulletin, gdzie urządzenia różnych producentów poddawane są obiektywnej ocenie.

Nowoczesne rozwiązanie do ochrony danych

Przykładem wykorzystania wszystkich zalet UTM-ów jest firma AMW TBS Kwatera, która zmodernizowała swoją infrastrukturę o najnowsze modele UTM-ów FortiGate-200E producenta Fortinet.

— Głównym aspektem wdrożenia FortiGate było podniesienie poziomu bezpieczeństwa sieci dla całej firmy poprzez zastosowanie web filteringu i ochrony stron internetowych. Drugą ważną kwestią było zapewnienie dostępu do sieci dla całej spółki — mówi Przemysław Wójcik, kierownik wydziału informatyki, AMW TBS Kwatera.

Ze względu na zakres działalności firma gromadzi i przetwarza duże ilości danych osobowych mieszkańców i klientów. Z tego powodu istotnym czynnikiem, który miał wpływ na decyzję, było Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Zgodnie z motywem preambuły 74, który opisuje, że administrator powinien być w stanie wykazać skuteczność zastosowanych środków, przy podejmowaniu decyzji kierowano się wynikami testów niezależnych laboratoriów, które stanowią gwarancję odpowiedniego doboru rozwiązań. Nowe przepisy mają duży wpływ na obowiązki administratorów danych, a także wymagają dostosowania infrastruktury IT, tak aby ułatwiała zabezpieczanie i zarządzanie informacjami.

— AMW Kwatera to nasz długoletni klient. Wdrożenie polegało głównie na wymianie urządzeń na należące do najnowszej serii oraz konfiguracji, która była bardzo charakterystyczna, ponieważ opierała się o usługi związane z protokołem Border Gateway. Równolegle z instalacją nowego klastra stworzono sieć radiową opartą o punkty dostępowe FortiAP. Informacje z rynku potwierdzają, że w kategorii bezpieczeństwa FortiGate to najlepsze UTM. W naszej ocenie, Fortinet to światowy lider — mówi Michał Bebiołka, prezes Virtual Technologies IT.

Poza funkcjami zapewniającymi bezpieczeństwo, UTM-y wyposażone są również w obsługę VPN. Jest to niezwykle ważne w przypadku firm, które działają w wielu lokalizacjach i wymagają bezpiecznego połączenia. Usługi FortiGuard wykorzystywane w urządzeniu oferują kontrolę dostępu, która uniemożliwia nieautoryzowanym użytkownikom połączenie się z siecią i zapobiega atakom, dzięki monitoringowi ruchu. Informuje także zespół IT o istnieniu nieznanych dotychczas zagrożeń. Implementację przeprowadziła firma Virtual Technologies IT, Veracomp odpowiadał za doradztwo w zakresie doboru technologii i dostawę rozwiązań.

Wysoki współczynnik blokowania luk w zabezpieczeniach

Urządzenia FortiGate pomogły zrealizować potrzeby firmy w zakresie ochrony danych i dostępu do sieci. Dzięki nim znacznie zmniejszyła się liczba ataków DDoS i ataków Zero Day. W niezależnych testach urządzenia z tej serii osiągnęły współczynnik blokowania luk w zabezpieczeniach na poziomie 99,48 proc. Kontynuacja korzystania z rozwiązań jednego producenta i unowocześnienie stosowanego sprzętu pozwoliły firmie na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej.

— Połączenie wydajności i funkcji bezpieczeństwa stanowi idealne rozwiązanie dla średniej wielkości przedsiębiorstw i organizacji. Najnowsze rozwiązania zabezpieczające muszą odpowiadać na ewoluujący wachlarz zagrożeń, niezawodnie kontrolować ruch sieciowy, rozpoznając użytkowników, treść czy aplikacje — mówi Joanna Tabasz, product manager Fortinet w Veracomp.

UTM-y stanowią dobrą alternatywę dla rozbudowanych i drogich systemów zabezpieczających infrastrukturę IT. W jednym urządzeniu zebrane są wszystkie funkcjonalności potrzebne do zapewnienia kompleksowej ochrony. Przykład AMW TBS Kwatera pokazuje, jak wszechstronnym rozwiązaniem są sprzętowe zapory sieciowe.

Korzyści z wdrożenia UTM-ów FortiGate-200E firmy Fortinet

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa sieci

Zmniejszenie liczby ataków

Wprowadzenie web filteringu oraz ochrony stron internetowych

Monitoring całego ruchu sieciowego poprzez FortiCloud — łatwe przygotowanie raportów i diagnozowanie zagrożeń przez zespół IT

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Materiał partnera: Veracomp

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / IT dla biznesu — bezpieczeństwo sieci