Trzy pytania do... Owena Ou, prezesa Huawei Polska
Centrum Innowacji PCSS-Huawei zostało utworzone na mocy porozumienia zawartego w Szanghaju podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Celem współpracy Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) jest budowa i optymalizacja najwyższej klasy oprogramowania i infrastruktury informatycznej. Ośrodek będzie koncentrował się m.in. na działaniach związanych z systemami przetwarzania w chmurze (cloud computing) i składowania danych w chmurze (cloud storage).
Centrum pozwala obu sektorom — naukowemu i biznesowemu — uczyć się od siebie nawzajem. Dla firmy Huawei, a zwłaszcza dla jej polskiego działu Enterprise Business Group, oznacza dostęp do doświadczenia i wiedzy ekspertów PCSS. Dzięki naszym partnerom jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć potrzeby i wymagania szybko zmieniającego się środowiska naukowego. Natomiast dla PCSS centrum stwarza możliwość prowadzenia bardziej dokładnych i efektywnych badań.
Jakie są obecnie najważniejsze trendy rynkowe dotyczące rozwiązań chmurowych? Pozostanie poza tym nurtem może oznaczać wypadnięcie z rynku, prawda?
Technologia cloud computing jest wciąż jednym z najbardziej popularnych trendów na rynku IT. I to się nie zmieni w ciągu najbliższych lat. Powód jest prosty — przedsiębiorstwa i instytucje naukowe wciąż potrzebują rozwiązań, które umożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie, a przy tym zmniejszenie kosztów eksploatacji. Aby to osiągnąć, wykorzystują dostępne modele chmury obliczeniowej, takie jak software as a service (oprogramowanie jako usługa), infrastructure as a service (infrastruktura jako usługa) oraz platform as a service (platforma jako usługa). Modele te są elastyczne i kompleksowe, a co więcej, są atrakcyjne cenowo. W Huawei na bieżąco monitorujemy rynek IT i takie trendy jak chmura, internet rzeczy (internet of things), mobilność czy big data są brane pod uwagę przy tworzeniu naszych rozwiązań.
Mówi się, że w Polsce między sektorem naukowym a biznesowym brakuje współpracy…
… właściwa współpraca nauki i biznesu jest konieczna do rozwoju gospodarki w Polsce. Porozumienie między PCSS i Huawei jest przykładem na to, jak nauka i technologia wzajemnie się uzupełniają. Huawei posiada zaawansowane technologie, natomiast PCSS może w pełni z nich korzystać. Nowo powstałe centrum jest pierwszym krokiem w kierunku długoterminowej współpracy w zakresie innowacji. Wraz z PCSS na bieżąco pracujemy nad badaniami w dziedzinie superkomputerów o wysokiej wydajności, chłodzenia cieczą oraz składowania danych w chmurze.
Huawei współpracuje również z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). W ubiegłym roku firma zrealizowała dwa projekty dla ICM. Pierwszy dotyczył dostarczenia 250 serwerów, umożliwiających naukowcom prowadzenie symulacji i obliczeń dla celów badawczych. W ramach drugiego dostarczony został klaster HPC dla systemu Apache Spark.