IT z Rosji widzi potencjał w Polsce

Urszula kaczorowska
17-08-2011, 00:00

Movavi, rosyjska spółka technologiczna, uznaje Polskę za kluczowy rynek. To ciągle rzadkość wśród tamtejszych firm.

Movavi, rosyjska spółka technologiczna, uznaje Polskę za kluczowy rynek. To ciągle rzadkość wśród tamtejszych firm.

Rosyjski deweloper oprogramowania multimedialnego — Movavi — podpisał umowę z firmą APN Promise, polskim dystrybutorem oprogramowania. Już w październiku wszystkie produkty Movavi trafią do największych polskich sieci handlowych. Sprzedaż online uruchomiona będzie prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. To część nowej strategii spółki.

— Polska jest jednym z kluczowych rynków w Europie, z ogromnym potencjałem rozwoju. Wierzymy, że APN Promise jest dobrym partnerem, z którym wejdziemy na ten rynek — powiedziała Natalia Khudyakova, prezes zarządu Movavi. Według Ministerstwa Gospodarki, rynek IT w Polsce w 2010 r. był wart 9,21 mld USD i będzie rósł średnio o 12,7 proc. rocznie.

Polscy eksperci także podkreślają, że Polska to ciągle bardzo atrakcyjny teren do realizowania inwestycji przez naszego wschodniego sąsiada, szczególnie z branży IT.

— Polskie ceny często zrównują się ze średnią europejską, a Rosja ciągle może sobie pozwolić na ich obniżanie. Poza tym Rosja ma świetną możliwość wykorzystania naszego kraju jako ciągle młodego członka UE, uważa Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Mimo tych plusów ciągle niewiele znanych, rosyjskich firm decyduje się na to. W tym roku o swoich planach co do Polski informowały tylko Yandex — największa rosyjska wyszukiwarka, która chciałaby mieć dwucyfrowy kawałek naszego rynku, oraz motoryzacyjny Intrall. Niektórzy specjaliści sądzą jednak, że takich inwestycji będzie więcej.

— Polska traktowana jest przez Rosję jak furtka do Unii Europejskiej. Nasz kraj w ten sposób przejmuje ciężar kontaktów handlowych z Zachodem — dodaje ekspert.

Jednak nie wszyscy są takimi optymistami.

— Inwestycjami dużych rosyjskich koncernów nie do końca zainteresowana jest strona polska, a średnich firm w Rosji w tej chwili nie ma — mówił na łamach "PB" Borys Titow, przewodniczący Dielowaja Rossija, jednej z najbardziej wpływowych rosyjskich organizacji przedsiębiorców.

Skumulowane inwestycje rosyjskie w Polsce (dane ROSSTAT) na koniec 2010 r. wyniosły 47,2 mln USD. Natomiast według danych ROSSTAT skumulowane inwestycje polskie w Rosji na koniec 2010 roku wyniosły 597 mln USD (wzrost o ok. 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 r.). Dane te jednak mocno zawyżają nasze umowy gazowe i paliwowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula kaczorowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IT z Rosji widzi potencjał w Polsce