ITCA ORGANIZUJE GRUPĘ MEBLARSKĄ

Piotr Lemberg
17-11-1998, 00:00

ITCA ORGANIZUJE GRUPĘ MEBLARSKĄ

Rodzi się holding producentów mebli specjalistycznych

WIARA W POLSKĘ: Choć branża meblarska rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, większość przychodów producentów mebli pochodzi z eksportu. Wykorzystują to zachodni inwestorzy, którzy znaczną część zysków ze sprzedaży produktów wytworzonych w Polsce lokują w swoich sieciach dystrybucji za granicą. Naszym celem jest natomiast działanie przede wszystkim na rynku polskim — twierdzi Andrew Alexandrowicz. fot. ARC

Wiele wskazuje na to, że najpóźniej do końca pierwszego kwartału 1999 r. zakończone zostaną rozmowy na temat stworzenia grupy trzech producentów mebli. Jej trzonem ma być Krakowska Fabryka Mebli, restrukturyzowana właśnie przez ITCA Europe, właściciela większościowego pakietu akcji spółki.

Planowana grupa producentów mebli specjalistycznych (w tym biurowych) ma szanse stać się jednym z największych wytwórców tego rodzaju produktów na rynku. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest ITCA Holding, wspierany kapitałowo przez Traction AB, szwedzki fundusz inwestycyjny.

— Niezależnie od działań inwestycyjnych nadal zamierzamy zajmować się działalnością doradczą. Będzie to drugi obszar działalności oferowany przez ITCA Holding — mówi Andrew Alexandrowicz, prezes ITCA.

Intratny rynek

Ostateczne decyzje w sprawie przejęcia dwóch przedsiębiorstw przez ITCA powinny zapaść w najbliższych miesiącach. Pomysłodawca projektu nie podaje ich nazw. Wiadomo już jednak, że jeden z tych zakładów jest wciąż przedsiębiorstwem państwowym, drugi zaś spółką z akcjonariatem pracowniczym. Każda z fabryk posiada drobne segmenty krajowego rynku. Celem KFM jest wykreowanie sprawnego producenta mebli specjalistycznych, na które w opinii Andrew Alexandrowicza, będzie stale rosło zapotrzebowanie.

— Pojawia się coraz więcej dużych klientów, budujących biurowce, hotele, którzy mają własne wizje wyposażenia wnętrz i często dysponują własnymi projektami mebli. Tacy kontrahenci interesują nas najbardziej. Zamierzamy zaoferować im kompleksową usługę, obok mebli będziemy dostarczać też wykładziny. Prowadzimy już rozmowy handlowe z producentami elementów komplementarnych do naszej oferty wyposażenia wnętrz — twierdzi Władysław Smirnow, analityk w ITCA.

Konieczne zmiany

Zanim dojdzie do powołania grupy, KFM musi jednak przejść gruntowną restrukturyzację, nastąpi też odchudzenie firmy z części zbędnych nieruchomości.

— Jeszcze dwa miesiące temu zadłużenie przedsiębiorstwa sięgało 6 mln zł. Wierzyciele domagali się regularnych spłat, a były zarząd zastanawiał się nad postawieniem firmy w stan upadłości. Zmieniliśmy zarząd i renegocjowaliśmy spłatę długów. Obroty, które do niedawna sięgały tylko 700 tys. zł już w styczniu powinny być o 60-70 proc. wyższe — zapowiada Andrew Alexandrowicz.

Częściowo zadłużenie KFM zostanie spłacone z funduszy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości firmy. Docelowo, przedsiębiorstwo leżące w pobliżu jednego z krakowskich osiedli mieszkaniowych będzie też przeniesione na obrzeża miasta. Dojdzie do tego w perspektywie 1,5 roku. Możliwe też, że ITCA otrzyma wsparcie ze strony firmy z branży budowlanej, która zainteresowana jest przejęciem pakietu akcji KFM.

Krakowski producent zatrudnia około 160 osób. Wytwarza przede wszystkim meble w okleinach naturalnych. Odbiorcami spółki są hotele, restauracje i armatorzy statków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Lemberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ITCA ORGANIZUJE GRUPĘ MEBLARSKĄ