ITI ponownie myśli o wejściu na giełdę

Radosław Omachel
23-07-2003, 00:00

Jesienią ITI Holdings może podjąć decyzję o debiucie na GPW. Pieniądze z giełdy ITI chce wydać na odkupienie 30,4-proc. pakietu udziałów w TVN od firmy SBS.

Grupa ITI rozważa podjęcie drugiej próby debiutu giełdowego. Właściciel między innymi stacji TVN i portalu Onet szuka pieniędzy na sfinansowanie odkupienia od amerykańskiego koncernu SBS Broadcasting 30,4 proc. udziałów w TVN. Potrzebuje na ten cel około 130 mln USD (520 mln zł).

— Emisja obligacji, choć wciąż możliwa, oznaczałaby jednak zwiększenie długu. Niewątpliwie debiut giełdowy, przy poprawie trendu na giełdzie, ruszającej ponownie gospodarce oraz w obliczy przystąpienia do UE — co wiąże się zmianami prawnymi dotyczącymi udziału zagranicznego kapitału w polskich firmach medialnych — byłby bardziej atrakcyjnym dla nas rozwiązaniem — powiedział Jan Wejchert, prezes ITI.

— Decyzję co do wyboru scenariusza będziemy podejmować jesienią — dodał Jan Wejchert.

Zgodnie z obowiązującą umową, ITI ma wykupić udziały w TVN do końca 2003 roku.

— Mamy formalny status spółki publicznej i możemy — jeśli tak zdecydujemy — praktycznie w ciągu kilku dni doprowadzić do notowań akcji ITI na GPW — zaznacza Jan Wejchert.

Nowa emisja akcji wiązałaby się jednak z opracowaniem nowego prospektu — poprzedni utracił ważność w kwietniu. Zdaniem Jana Wejcherta, na opracowanie nowego prospektu ITI potrzebuje od czterech do sześciu miesięcy.

— To dobry moment na wejście na giełdę. Z GPW wieje ostatnio optymizmem, gospodarka ruszyła z miejsca. ITI chyba nie powinno czekać na lepszą okazję — mówi Wojciech Szymon Kowalski, analityk giełdowy.

Grupa ITI od dwóch lat szuka pieniędzy na wykupienie pakietu udziałów w TVN. Jej przedstawiciele tłumaczą, że jego wartość może w najbliższych latach znacznie wzrosnąć. Rok temu oferta publiczna ITI zakończyła się klapą, a spółka przełożyła ją do czasu poprawienia koniunktury na rynkach finansowych. W międzyczasie holding rozważał wyemitowanie obligacji. Według nieoficjalnych informacji, udziałowcy ITI szukali też nowych inwestorów do holdingu.

Jan Wejchert jest zadowolony z wyników ITI za pierwsze półrocze. Jego zdaniem, kanał informacyjny TVN 24 uzyska rentowność w IV kwartale 2003 roku. Lepsze od zakładanych mają być wyniki innych społek holdingu — między innymi TVN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ITI ponownie myśli o wejściu na giełdę