ITRA otwiera biuro w Warszawie

opublikowano: 07-02-2022, 20:00

Model doradztwa reprezentującego wyłącznie najemców nie zaniknie w kraju. Artur Sutor chce go kontynuować pod logo ITRA Global.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego ITRA Polska chce obsługiwać jedynie najemców
  • dlaczego Cresa zniknęła z polskiego rynku doradców nieruchomości komercyjnych
  • w jakich miastach poza Warszawą spółka już reprezentuje najemców

Artur Sutor, były partner w Cresa Polska, otwiera wraz z kilkoma współpracownikami biuro International Tenant Representation (ITRA) Polska. Spółka będzie reprezentować wyłącznie najemców i działać na rynkach biurowym, magazynowym i handlowym. Podobny model biznesowy realizowała Cresa, która w wyniku globalnych konsolidacji branży zniknęła z mapy firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych po czterech latach działania w Polsce. W USA połączyła się z Knight Frankiem, który miał już wcześniej polski oddział, a część polskiego zespołu nawiązała współpracę z Newmarkiem.

Tylko najemcy:
Tylko najemcy:
Od lat obserwuję zainteresowanie najemców współpracą z firmami doradczymi, którym nie grozi konflikt interesów, wynikający z reprezentowania przez ich firmę także konkretnych deweloperów czy właścicieli budynków — mówi Artur Sutor, dyrektor zarządzający ITRA Polska

— Nie obawiamy się, że wchodzimy w jakąś niewielką niszę biznesową — mówi Artur Sutor, dyrektor zarządzający ITRA Polska

Szef ITRA Polska tłumaczy, że zrzekając się usług świadczonych na rzecz właścicieli, firma traci co prawda związane z tym dodatkowe źródła przychodów, zyskuje jednak długoterminowe relacje z najemcami, którym odpowiada kompleksowa obsługa przez doradcę w pełni skoncentrowanego na reprezentowaniu ich interesów.

— Dzisiaj nasz biznes to nie tylko działanie brokera, który wskaże budynek. Usługi obejmują pełen proces najmu albo zakupu nieruchomości, począwszy od jej prezentacji po odebranie kluczy od biura, centrum handlowego czy magazynu. W ich zakres wchodzi doradztwo prawne, techniczne, fit out, pomoc niezależnych architektów — mówi Artur Sutor.

Obecnie ITRA Polska zatrudnia kilka osób w warszawskim biurze, ale reprezentuje już najemców także spoza stolicy, np. w Trójmieście, Poznaniu czy Lublinie. Firma zaczęła rekrutację doradców, którzy chcą pracować wyłącznie na rzecz najemców. Działa na zasadzie franczyzy w formie spółki celowej ITRA Global. Dzięki sieci firm współpracujących pod tym logo w 300 lokalizacjach na świecie zyskuje nie tylko większą rozpoznawalność, ale też standaryzację świadczonych usług i ich globalny zasięg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane