Izba nie jest rządcą rynku

Małgorzata Krasnodębska- Tomkiel
opublikowano: 27-07-2011, 00:00

Lekarz, weterynarz, architekt, adwokat — to zawody wymagające nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również przynależności do branżowych samorządów, których zadaniem jest sprawowanie pieczy nad etycznym zachowaniem swoich członków. Z doświadczenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wynika jednak, że samorządom zawodowym zdarza się czasem przekraczać uprawnienia, z negatywnym skutkiem dla rynkowej konkurencji.

W ocenie UOKiK ostatnio zachowała się tak Naczelna Izba Lekarska, czyli organ samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. W stanowisku skierowanym do swoich członków izba negatywnie oceniła zjawisko stosowania produktów homeopatycznych, z wyraźną przestrogą, że ich wykorzystywanie stanowi naruszenie zasad etyki zawodowej, skutkujące odpowiedzialnością dyscyplinarną. Nie bez znaczenia pozostaje okoliczność, że wobec lekarzy działających wbrew stanowisku przyjętemu przez izbę procedura dyscyplinarna rzeczywiście była realizowana. Warto podkreślić, że produkt leczniczy z chwilą rejestracji może być wprowadzany do obrotu i sprzedawany, a tym samym winien być dostępny dla pacjentów. W wyniku praktyki izby mogło zatem dojść do wyeliminowania z legalnej sprzedaży grupy produktów homeopatycznych "na receptę", których warunkiem nabycia było przepisanie przez lekarza. Skutki tych działań mogły być odczuwalne przez przedsiębiorców sprzedających preparaty homeopatyczne, a także przez pacjentów, którzy chcieliby się leczyć przy ich wykorzystaniu.

Nie podejmuję dyskusji na temat skuteczności homeopatii, nie leży to bowiem w kompetencjach UOKiK. Jednak nie zmienia to naszej oceny, że działanie Naczelnej Izby Lekarskiej, wprowadzające zagrożenie zastosowania sankcji dyscyplinarnych wobec lekarzy stosujących homeopatię na receptę, okazało się zbyt daleko idące. Objęło bowiem grupę produktów, do których dostęp bez pośrednictwa lekarza jest niemożliwy, przez co ograniczyło rynkową konkurencję. I dlatego nie mogło pozostać bez przewidzianej prawem interwencji UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Krasnodębska- Tomkiel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu