Izostal sprzeda akcje za 50-100 mln zł

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 29-11-2007, 00:00

Do końca grudnia gotowy będzie prospekt Izostalu. Spółka córka Stalprofilu potrzebuje pieniędzy na budowę nowego zakładu.

Do końca grudnia gotowy będzie prospekt Izostalu. Spółka córka Stalprofilu potrzebuje pieniędzy na budowę nowego zakładu.

Dostawcy rur do transportu surowców energetycznych zacierają ręce. Czekają ich złote czasy, dlatego już zapowiadają inwestycje. Tak jak należący do Stalprofilu Izostal.

Podobnie jak spółka matka, firma z Zawadzkiego także chce wejść na stołeczny parkiet.

— Do końca grudnia zamierzamy przedstawić prospekt emisyjny. Chcemy, aby debiut Izostalu nastąpił na przełomie I i II kwartału przyszłego roku — mówi Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

Śląski dystrybutor stali już dokapitalizował Izostal 7 mln zł i kontroluje 93 proc. kapitału.

Z giełdy Izostal chce uzyskać jednak znacznie więcej pieniędzy. Planowana jest nowa emisja w przedziale 50- -100 mln zł. Pieniądze firma przeznaczy na budowę nowego zakładu, który zajmie się przystosowaniem rur do wykorzystywania na rynku przesyłu mediów energetycznych.

— Nowy zakład dostarczyna rynek około 500 tys. mkw. rur, a doliczając obecny potencjał, możemy oszacować zdolności produkcyjne na 800 tys. mkw. rur rocznie — dodaje Jerzy Bernhard.

Prezes Stalprofilu niepokoi się jednak obecną sytuacją na rynku kapitałowym.

— Mamy jednak nadzieję, że do czasu debiutu sytuacja na giełdzie poprawi się. Rozmawialiśmy też wstęp-nie z potencjalnymi inwe-storami finansowymi i przedstawiliśmy im nasze plany. Zostały pozytywnie ocenione, więc wierzymy, że uda się korzystnie sprzedać akcje z planowanej emisji Izosta-lu — twierdzi prezes Stal- profilu.

Grupa może sporo zaro-bić na dostawach rur do transportu surowców energetycznych.

„Międzynarodowy popyt na rury do transportu ropy i gazu rośnie. Bieżące ceny energii gwarantują, że inwestycje w modernizację rurociągów do transportu ropy i gazu będą kontynuowane” — napisali w raporcie eksperci Euroferu, organizacji zrzeszającej firmy europejskie z sektora stalowego.

Szacują, że w I kwartale 2008 r. dynamika produkcji rur w Europie nieco spadnie i sięgnie 6,5 proc. w porównaniu z 7,1 proc. w tym samym okresie 2007 r. W II kwartale 2008 r. zostanie odnotowany już wzrost. Wskaźnik wzrostu produkcji wyniesie 3,6 proc. w porównaniu z 1,7 proc. zanotowanym w marcu-czerwcu 2007.

Można zatem założyć, że rynek dostaw rur będzie rozwijał się szybciej niż sam sektor produkcji stali.

— W 2007 r. wzrost zużycia stali w porównaniu z rokiem 2006 r. przekroczy 5 proc.. W 2008 r. natomiast wzrost realnego zużycia stali wyniesie 2,8 proc. — mówi Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu