Izrael anulował sprzedaż dronów Polsce

MD
opublikowano: 12-02-2014, 00:00

Dan Harel, dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa obrony, wycofał licencje eksportowe do Polski dwóm dużym izraelskim firmom zbrojeniowym: Elbit Systems i Israel Aerospace Industries.

Skutkiem decyzji jest zakaz działalności w Polsce dla obu firm, co oznacza, że nie będą mogły tu sprzedać dronów. Resort obrony tłumaczy decyzję konfliktem obu firm w Polsce w sprawie sprzedaży bezzałogowców polskiej armii. Miał on być częściowo przyczyną rezygnacji dwa miesiące temu generała Waldemara Skrzypczaka, wiceministra obrony. Choć podkreślano, że rezygnacja była spowodowana wewnętrznymi przyczynami, to uznano, że rywalizacja między Elbit Systems i Israel Aerospace Industries w sprawie sprzedaży dronów, która wymknęła się spod kontroli, miała także udział w decyzji generała. — To smutna historia. Obie firmy włożyły wiele wysiłku w transakcję w Polsce i teraz wszystko pójdzie na marne — powiedziało izraelskiemu dziennikowi ekonomicznemu „Globes” anonimowe źródło z branży zbrojeniowej. Informator gazety uważa, że winne są władze Israel Aerospace Industries, bo nie chciały pogodzić się z porażką w rywalizacji o kontrakt. Źródło „Globes” z ministerstwa obrony podkreśliło, że resort podjął nadzwyczajną i radykalną decyzję w sprawie obu firm. — Rywalizacja, która wymknęła się spod kontroli, zbliżyła się do punktu, gdzie groziły realne szkody dla relacji między Izraelem a Polską — powiedział informator gazety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Izrael anulował sprzedaż dronów Polsce