J.P. Morgan karci Fed za stopy

opublikowano: 19-08-2016, 13:00

Rezerwa Federalna powinna już podnieść stopy w tym roku i nie ryzykować nadmiernej inflacji cen aktywów – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Michael Bell globalny strateg rynkowy J.P. Morgan Asset.

Zdaniem Bella, Fedowi kończą się wymówki uzasadniające brak podwyżki kosztów kredytów. W związku z tym może podnieść stopy w grudniu, a następnie dokonać dwóch podwyżek w przyszłym roku. W czwartek były prezes Rezerwy Federalnej Alan Greenspan powiedział, że bank centralny musi podnieść stopy i może zaskoczyć rynek tempem.

Choć retoryka Fed jest stosunkowo jastrzębia w ostatnim czasie, to opublikowany w środę protokół z lipcowego posiedzenia władz monetarnych ujawnił podział opinii co do terminu przyszłych podwyżek. Rezerwa Federalna podniosła stopy w grudniu ubiegłego roku, wcześniej od 2008 r. utrzymywała je na poziomie zbliżonym do zera.

- Utrzymując tak długo tak niskich stóp procentowych, ryzykują inflację wywołaną poszukiwaniem zysku przez inwestorów tam, gdzie w dłuższym okresie nie ma to sensu. Jeśli teraz nic nie zrobią, inflacja może zacząć rosnąć, co w końcu będzie wymagało szybszych podwyżek stóp niż wcześniej planowano. To spowodowałoby problemy – wyjaśnił Bell.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Polecane