Jak biurowce (naprawdę) zużywają energię

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Firmy Go4Energy, Skanska i Cushman & Wakefield połączyły siły i wspólnie wydały raport „Zużycie energii w budynkach biurowych”.

Dotychczas efektywność energetyczną biurowców określano na podstawie modelowania i symulacji energetycznej, co zdaniem autorów raportu nie pokazywało rzeczywistego zużywania energii w konkretnym budynku. W związku z tym autorzy raportu przeprowadzili szczegółową analizę polskich biurowców, biorąc pod uwagę wpływ stosowania innowacyjnych rozwiązań na wysokość zużycia energii, zarządzanie budynkiem, oczekiwania i komfort najemców. Badano biurowce różnego typu i w różnym wieku. Obserwacje pozwoliły wykazać ogromną rolę najemców w rzeczywistym zużywaniu energii w budynkach. Twórcy raportu zastosowali metody obliczeniowe, by stworzyć profil energetyczny najemcy biurowca.

— Dotąd przy tworzeniu profili energetycznych budynków w ogóle nie brano pod uwagę specyfiki działalności najemców. Tymczasem z naszych obliczeń wynika, że odpowiadają za 14-65 proc. bilansu energetycznego biurowca. Stanowiło to dla nas podstawę do opracowania nowej metody oceny budynków, która oddziela charakterystykę energochłonności budynku od zużywania energii na potrzeby konkretnych najemców — mówi Piotr Bartkiewicz, partner Go4Energy. Badania dotyczące wpływu innowacyjnych rozwiązań na zużycie energii w budynkach potwierdziły, że wprowadzenie ich nawet w starszych biurowcach owocuje dużą poprawą efektywności energetycznej. Badanie pokazało również, jak dużą rolę odgrywa odpowiednie zarządzanie budynkiem.

— Największe możliwości oszczędzania energii wykazano w budynkach, które wzniesiono w ostatnich sześciu latach. Oszczędności sięgają w nich nawet 32 proc., co dowodzi opłacalności wykorzystywanych energooszczędnych rozwiązań. Odpowiednie zarządzanie budynkiem pozwala zaś kontrolować i ewentualnie odszukiwać dziedziny, gdzie zużycie energii jest nieracjonalne, i wprowadzać tam niezbędne zmiany — komentuje Zuzanna Paciorkiewicz, członkini RCIS (Royal Institution of Chartered Surveyors), partner w dziale zarządzania nieruchomościami firmy C&W.Raport ma charakter otwarty i będzie w najbliższych latach uzupełniany o kolejne dane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu