Jak chronić się przed cyberatakami

opublikowano: 05-08-2018, 22:00

Odpowiednia polisa powoli odzyskać dane utracone w wyniku ataku hakerskiego i odtworzyć system zabezpieczeń. Ale ma też ograniczenia.

W minionym roku doszło do 6 mln cyberataków. To prawie 700 incydentów na minutę — wynika z danych F-Secure. Tymczasem wiele przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, żyje w przekonaniu, że ryzyko ataku hakerskiego ich nie dotyczy.

— Owszem, duże przedsiębiorstwa są bardziej narażone, ale również sektor MŚP znajduje się na celowniku przestępców. Szczególnie jeśli chodzi o działania mające na celu wymuszenie okupu. W przypadku mniejszych przedsiębiorców hakerzy starają się zainfekowaćjak najwięcej podmiotów, licząc na efekt skali i pozyskanie dużej ilości małych kwot. Drugim typem naruszenia bezpieczeństwa, na które powinny być wyczulone wszystkie przedsiębiorstwa, jest ujawnienie danych osobowych. Mogą one być wykorzystane do szerszego rozprzestrzenienia złośliwego oprogramowania, którym zostało zainfekowane zaatakowane przedsiębiorstwo — tłumaczy Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR).

Dlatego firmy powinny dbać o ograniczenie ryzyka cyberataku. Chodzi nie tylko o zainstalowanie odpowiednich programów chroniących urządzenia, ale również umiejętne zarządzanie dostępem do informacji. Przed cyberatakiem można zabezpieczyć się także specjalną polisą. Pozwala ona na sprawne odtworzenie systemu zabezpieczeń po ataku hakerskim oraz odzyskanie utraconych danych. Ponadto ubezpieczyciel przeprowadzi akcję informacyjną wśród klientów, zarówno w celu powiadomienia ich o ryzyku naruszenia danych, jak i przeprowadzenia kampanii wizerunkowej w związku z zaistniałym kryzysem zaufania. Można też liczyć na wypłatę zadośćuczynienia z tytułu ujawnienia danych. Pieniądze z polisy pomogą pokryć koszty wynikające z odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy, ewentualnych postępowań sądowych oraz kar administracyjnych nałożonych w efekcie wycieku danych.

— Dostępny jest również zbiór klauzul dodatkowych, które pozwalają na rozbudowanie ochrony. Znajdują się wśród nich m.in. ubezpieczenie danych przechowywanych w chmurze czy kosztów okupu. Skutkiem ataku hakerów może być również fizyczne uszkodzenie majątku firmy, co także można uwzględnić w polisie na wypadek cyberataku. Warto mieć świadomość, że takie zdarzenie nie jest objęte ochroną przez standardowe ubezpieczenia majątkowe — zwraca uwagę Łukasz Zoń.

Dodaje, że istnieje także szereg sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy z cyberpolisy. Do najważniejszych wyłączeń ochrony zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia należą: brak dbałości o legalność oprogramowania komputerowego, brak zabezpieczenia antywirusowego czy też zgubienie lub kradzież sprzętu, za którego pośrednictwem dojdzie do cyberataku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu