Jak kadra C-level korzysta z ekspertów?

Partnerem publikacji jest EY Academy of Business
opublikowano: 03-11-2022, 13:19
aktualizacja: 04-11-2022, 10:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie tylko zmiany cywilizacyjne czy gospodarcze spowolnienie zmuszają firmy do szukania sposobów na nowe definiowanie własnych celów. Kadra C-level korzysta ze wsparcia ekspertów EY Academy of Business, bo chce skuteczniej komunikować zmiany w organizacji, celniej docierać do pokolenia Z i lepiej delegować zadania

Rozwój kompetencji to potrzeba nie tylko tych, którzy są na wczesnym etapie zawodowego awansu, lecz również kadry zarządzającej, która świadomie podchodzi do ich rozwoju. Liderzy oddziałują przez ludzi, dlatego jedną z kluczowych umiejętności, które muszą rozwijać, są te związane z delegowaniem zadań i precyzyjnym komunikowaniem. Każdy z tych obszarów wiąże się z całym kompleksem kompetencji.

Do tego dochodzą także pytania o to, jak wyłapywać przyszłych liderów z zespołu. Jak tworzyć organizację, w której zespół ludzi nie tylko chce pracować, ale wręcz odczuwa dumę z pracy i firmy? Czego potrzeba liderom, którzy chcą zarządzać zmianą, a jednocześnie nie chcą utracić poziomu zaangażowania wśród menedżerów i ich zespołów?

Prezesi szukają wsparcia

– Kiedy szaleje kryzys, sytuacja jest niepewna, a zespoły często także emocjonalnie rozbite, wsparcie kadry C-level dla menedżerów jest kluczowe. Muszą dokładnie wiedzieć, jakie zadania są im delegowane, w jakim zakresie mogą samodzielnie podejmować decyzje, a z jakimi sprawami mają się zwracać do przełożonego. Dlatego prezes czy członkowie zarządu muszą być w częstym kontakcie ze swoimi menedżerami – przekonuje Ewa Opolska, która w EY Academy of Business, nowym programie szkoleń Leadership, odpowiada za wsparcie kompetencji w zakresie budowania relacji czy zarządzania zmianą.

Jak bardzo takie eksperckie wsparcie okazuje się konieczne, wskazuje badanie CEO Outlook Survey 2022 przeprowadzone przez EY. Wynika z niego, że jedynie 14 proc. prezesów polskich firm uważa, że ich zespoły podejmują trafne decyzje strategiczne i potrafią je wdrożyć, podczas gdy w przypadku firm zagranicznych aż 46 proc. prezesów ufa umiejętnościom swoich zespołów.

Program rozwoju kompetencji dla kadry zarządzającej w EY Academy of Business powstał właśnie w odpowiedzi na potrzeby rynku.

– W wielu przypadkach o liderach mówi się i myśli jako o osobowościach, które nadają zmianom odpowiedni rytm. Rola kadry C-level jest kluczowa dla rozwoju i transformacji firm. Większość tych osób jest świadoma potrzeby nieustannego rozwoju i pozyskiwania wiedzy, której zresztą dość umiejętnie szuka. Dlatego rozwój tego typu programu szkoleniowego jest dla nas naturalną koleją rzeczy. Naszym wyróżnikiem są na pewno trenerzy, którzy są ekspertami w swoim fachu, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu oraz doświadczeniach globalnej firmy EY – mówi Krzysztof Witkowski, partner EY.

W programie szkoleń Leadership trenerami są: Ewa Opolska, prof. Marek Kochan, Witold Rychłowski. Działają na rynku od lat i od lat są ekspertami pracującymi z biznesem, w wielu przypadkach doradzając także firmom międzynarodowym. Każdy z trenerów pracuje zarówno na warsztatach otwartych, jak i w formule indywidualnych programów szkoleniowych, dopasowanych do potrzeb danej firmy.

Spersonalizowane modele

Formuły i tematyka szkoleń nie tylko zmieniły się w ciągu ostatnich lat, ale i w zasadniczy sposób dopasowują się do spersonalizowanych potrzeb firm. W programie Leadership, który rusza jako nowa propozycja szkoleń i mentoringów szytych na miarę, kluczowe jest właśnie wsparcie doświadczonych ekspertów, którzy nie tylko znają trendy czy rynek, ale ich wiedza o procesach – komunikacyjnych, zarządzania zmianą czy ryzykiem – opiera się na doświadczeniach wypracowanych wspólnie z dziesiątkami innych firm.

– Dla kadry C-level w wielu firmach prowadzimy indywidualne programy wspierające – w formie mentoringów i warsztatów otwartych. Liczę, że szkolenia w programie Leadership upowszechnią się na tyle, że staną się obowiązkowym elementem każdej rozwijającej się firmy, której kadra zarządzająca chce konkurować na rynku jakością, kompetencjami, komunikacyjną sprawnością – przekonuje Sylwia Kacprzak, która w EY Academy of Business odpowiada za program szkoleń menedżerskich oraz właśnie za nowo utworzony program szkoleń Leadership przeznaczony dla kadry C-level.

Żeby pokazać spektrum wyzwań i nieco odsłonić możliwe rozwiązania, które EY Academy of Business ma dla kadry C-level, powstał cykl podcastów z ekspertami pracującymi w programie Leadership. Wszystkie dostępne są w Bazie Wiedzy na https://www.academyofbusiness.pl/news/rusza-nowa-seria-podcastow-leadership-wyzwania-kadry-c-level/
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane