Jak odzyskać niemiecki VAT

Paweł Jakubczak
opublikowano: 27-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Przedsiębiorca odzyska podatek od używanego samochodu kupionego w Niemczech.

Nasz czytelnik jest współwłaścicielem spółki jawnej zarejestrowanej w Polsce jako płatnik VAT. W lutym tego roku kupiła ona w Niemczech dwa roczne samochody. Ponieważ w dniu zakupu nie była płatnikiem unijnego VAT, do ceny został doliczony niemiecki podatek MwSt w wysokości 16 proc. Czy i jak można go odzyskać? — pyta czytelnik.

Złóż wniosek

Tak, jeśli przedsiębiorca do 30 czerwca 2007 r. złoży odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego w Niemczech. Jak jednak należy rozliczyć podatek od towarów i usług od kupionych za Odrą samochodów?

— Zgodnie z generalnymi zasadami dla rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych firma niemiecka wystawia fakturę z zeroprocentowym VAT, jeśli kupujący jest zarejestrowany na unijny VAT w innym kraju UE — wyjaśnia Anna Stachura, konsultantka w zespole VAT firmy doradczej Deloitte.

Skoro spółka czytelnika nie miała w dniu zakupu samochodów numeru unijnego VAT, to firma niemiecka musiała naliczyć VAT niemiecki. Polski przedsiębiorca może się ubiegać o zwrot zapłaconego w Niemczech podatku na zasadach przewidzianych w VIII dyrektywie Rady UE z 6 grudnia 1979 r. (w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich odnoszącego się do podatków obrotowych — warunki zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom niemającym siedziby na terytorium kraju — 79/1072/EWG).

— Spółka powinna złożyć wniosek Ust1T o zwrot VAT do właściwego urzędu skarbowego w Niemczech do 30 czerwca roku następującego po tym, w którym powstał obowiązek podatkowy — tłumaczy Anna Stachura.

Pamiętaj o załącznikach

Wniosek można wypełnić w każdym języku kraju Unii Europejskiej, ale najlepiej po niemiecku lub angielsku. Należy dołączyć oryginał faktury i zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego, potwierdzające rejestrację na VAT w naszym kraju. Dokumenty najlepiej wysłać kurierem lub listem poleconym. Dla dochowania terminu liczy się data ich otrzymania przez niemiecki urząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Jakubczak

Polecane