Jak opłacić VAT, gdy konto puste

opublikowano: 24-07-2018, 22:00

W urzędach skarbowych na razie nie sypią się wnioski o przesunięcie pieniędzy z rachunku firmowego na podatkowy — mówią eksperci Smeo.

Po wejściu w życie przepisów dotyczących split paymentu, czyli mechanizmu podzielonej płatności (MPP), stworzone przez banki odrębne rachunki VAT przedsiębiorców są jeszcze w dużej części puste lub znajdują się na nich drobne kwoty. Nie muszą oni jednak rozliczać podatku z tego konta, ani uzupełniać go dodatkowymi wpłatami.

— Płatności można dokonywać ze zwykłego rachunku firmowego lub konta VAT, nawet jeśli nie ma na nim pełnej kwoty potrzebnej do opłacenia podatku — wyjaśnia Monika Woźniak ze spółki faktoringowej Smeo.

Wyjaśnia, że gdy pula pieniędzy rachunku VAT nie wystarcza na spłatę należności dla fiskusa, brakująca kwota zostanie pobrana z konta firmowego. Podobnie jest z nadwyżkami podatku — jeśli płatnik nie będzie chciał otrzymać zwrotu na konto VAT, po prostu nie podaje go w deklaracji.

Ministerstwo Finansów (MF) obiecuje podatnikom rozliczającym się za pośrednictwem konta VAT przyspieszony, do 25 dni (a nie 60), termin zwrotu nadpłaty — z powrotem na to konto. Przedsiębiorcy mogą też przenieść te pieniądze na bieżący rachunek, po uzyskaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek w tej sprawie powinien być rozpatrzony w ciągu 60 dni.

Eksperci Smeo usłyszeli od pracowników infolinii MF, że wystarczy formułka „Proszę o przekazanie kwoty… na rachunek” z krótkim uzasadnieniem. Natomiast w niektórych urzędach skarbowych odpowiadano, że należy „złożyć wniosek, a urząd będzie się zastanawiać”, bo brakuje wypracowanych procedur. Okazało się też, że nie spotkano się tam jeszcze z potrzebą przesunięcia pieniędzy z konta VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

VAT