Jak przerobić dzienną lokatę na roczną

Jacek Iskra
opublikowano: 23-02-2012, 00:00

Banki gimnastykują się coraz bardziej, by skłonić Polaków do długoterminowego oszczędzania

Według danych NBP, na koniec stycznia Polacy trzymali w bankach blisko pół biliona złotych oszczędności. To absolutny rekord w historii polskiego sektora bankowego. Prawie jedna trzecia z tych pieniędzy leży na tak zwanych lokatach antypodatkowych — krótkoterminowych depozytach z dzienną kapitalizacją odsetek, które dzięki luce prawnej nie podlegały 19-procentowemu opodatkowaniu od przychodów kapitałowych.

Uchwalone pod koniec 2012 r. zmiany w ordynacji podatkowej w praktyce uniemożliwiają ucieczkę przed podatkiem, a to sprawi, że tak popularne w ostatnich latach dzienne lokaty, od pierwszego kwietnia (wtedy minie ustawowe vacatio legis na zmiany w ordynacji) staną się dla klientów w praktyce nieopłacalne.

Na rok, a może na dziesięć

Nie czując presji ze strony rynków kapitałowych i funduszy inwestycyjnych, które nadal nie cieszą się wielkim uznaniem oszczędzających, banki próbują przekuć lokaty krótkoterminowe na te o znacznie dłuższej zapadalności — rocznej, a nawet dłuższej.

— Wierzę, że odświeżona oferta produktów oszczędnościowych zadowoli najwybredniejszych amatorów bezpiecznego inwestowania. Dla banku będzie to okazja do zdobycia nowych klientów i utrzymania pieniędzy z zapadających lokat z dzienną kapitalizacją — mówi Marek Ubysz, kierujący wydziałem produktów oszczędnościowych Banku Millennium.

Dlatego w ostatnich dniach bank zdecydował się wprowadzić na rynek dwa produkty o dłuższym horyzoncie inwestycyjnym (oszczędnościowym). Pierwszym jest roczna lokata ze stałym oprocentowaniem (Lokata Słodki Zysk). Stawka depozytu uzależniona jest od wysokości salda i wynosi nawet do 6 proc. w skali roku (dla lokat powyżej 100 tys. zł).

Magnesem jest comiesięczna kapitalizacja odsetek i możliwość ich wypłaty przez klienta. Drugim jest natomiast 6- lub 12-miesięczna poliso- lokata o gwarantowanym oprocentowaniu wysokości 3,24 proc. Jako strukturyzowany produkt bankowo-ubezpieczeniowy poliso- lokata nie podlega opodatkowaniu. Znacznie dalej poszedł niewielki Idea Bank. Zaproponował on klientom konto oszczędnościowe, które de facto jest 10-letnim Indywidualnym Kontem Emerytalnym.

— Ogromna popularność lokat antypodatkowych w ostatnim roku świadczy o tym, że brak obciążeń jest najlepszą zachętą do oszczędzania — mówi Dariusz Makosz, dyrektor zarządzający w Idea Banku. W wersji standardowej pieniądze zgromadzone na rachunku oszczędnościowym w Idea Banku oprocentowane są na 5,15 proc. przez pierwszych pięć lat, a po tym okresie — według zmiennej stopy WIBOR3M.

Odsetki kapitalizowane są co miesiąc, co oznacza, że efektywne oprocentowanie w ciągu pięciu lat, w których oprocentowanie jest stałe, wynosi 5,27 proc. rocznie (co odpowiada stopie 6,65 proc. brutto). W przypadku konieczności wypłaty części pieniędzy z rachunku klient nie traci naliczonego oprocentowania. Zostaje mu natomiast naliczony podatek, jak w przypadku zwykłej lokaty.

Tylko dla nowych

Na klientów ze znacznie krótszym horyzontem inwestycyjnym poluje internetowy BGŻOptima. Bank, który w ostatnim kwartale 2011 r. przyciągnął 40 tys. klientów wysokooprocentowanymi lokatami z dzienną kapitalizacją, kusi teraz depozytami 4-miesięcznymi, za które płaci 4,6 proc. w skali roku. — Teraz chcemy zachęcić także nowych klientów do zapoznania się z naszą propozycją zarządzania oszczędnościami w sieci. Lokata bezkarna to jedna z najlepszych obecnie na rynku ofert depozytów na 4 miesiące. Zerwanie jej przed terminem nie powoduje utraty odsetek — mówi Piotr Grzybczak, dyrektor zarządzający BGŻOptima.

Lokata przeznaczona jest jednak tylko dla nowych klientów, którzy dopiero zakładają rachunek w tym banku. — Depozyty z dzienną kapitalizacją w tym roku zastępują nowe, dość atrakcyjnie oprocentowane lokaty. Niestety nie ma ich jak na razie zbyt wiele — mówi Krzysztof Druszcz, dyrektor zarządzający ISMnet.pl, firmy monitorującej rynek usług bankowych. Na razie trudno szukać atrakcyjnych nowości w ofercie największych graczy na rynku depozytowym, takich jak PKO BP, Pekao czy BRE Banku.

LOKATA MIESIĄCA

„Pierwsza Lokata” Meritum Bank

Zalety: bardzo wysokie oprocentowanie

Wady: konieczność założenia konta, ograniczenie do 5 tys. zł

Wśród depozytów dostępnych obecnie na rynku postanowiliśmy wyróżnić trzymiesięczną Pierwszą Lokatę, oferowaną przez Meritum Bank. Można ją założyć przez internet i w placówce banku. Niestety, zainteresowani ofertą depozytową Meritum muszą założyć w nim także konto osobiste (na szczęście bezpłatne).

Największym mankamentem jest jednak to, że można założyć tylko jedną tak atrakcyjnie oprocentowaną lokatę, a jej maksymalna kwota nie może przekraczać 5 tys. zł. Dla depozytu od 5 tys. zł do 10 tys. zł oprocentowanie wynosi już tylko 7 proc., a powyżej 10 tys. zł spada do zaledwie 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane