Jak przeszła kuriozalna propozycja

Łukasz Ruciński
03-03-2003, 00:00

6 listopada sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała poprawkę, wprowadzającą art. 32a ustawy o VAT. Oto zapis dyskusji posłów.

Józef Gruszka, PSL: Proponuję, aby wystawca faktury na pisemne żądanie nabywcy był zobowiązany ją udostępnić. Jest to poprawka, która ma na celu ochronę nabywcy przed zakupem towaru niewiadomego pochodzenia.

Irena Ożóg, wiceminister MF: Nie ukrywam, że mam dylemat w kwestii zajęcia ostatecznego stanowiska w sprawie poprawki. (...). Ale mając na uwadze polską praktykę, chyba należy ją przyjąć.

Zbigniew Chlebowski, PO: Czy poprawka nie stwarza pola do nadmiernej ingerencji nabywcy towaru w całą dokumentację podatnika wystawiającego faktury. (...)?

Irena Ożóg: Z tej poprawki wynika, że chodzi o dokumenty, które dotyczą tylko danej transakcji między stronami. Stwierdzam, że jest to łagodny przepis w stosunku do regulacji obowiązujących w niektórych państwach Europy Zachodniej. (…). Z naszych informacji wynika, że raczej nie są nadużywane. (...).

Zbigniew Chlebowski: Nie kwestionuję prawa nabywcy do wglądu w kopię faktury. Chciałem dowiedzieć się, czy ma on prawo wglądu w całą dokumentację, łącznie z dowodami księgowymi. (…).

Irena Ożóg: Jeśli komisja ma zastrzeżenia i nie chce zastosować takich środków ochrony nabywcy faktury, nie będziemy z tego powodu rozdzierać szat. Na wstępie powiedziałam, że jeśli ten przepis nie zostanie przyjęty, to środki ochrony nabywcy będą mniejsze.

Józef Gruszka: Jeśli zwrócimy uwagę na skutki, jakie niesie brak ochrony nabywcy, to argumenty, które państwo słusznie przytaczacie, okażą się bardzo prozaiczne. (…).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Jak przeszła kuriozalna propozycja