Jak przetrwać MBA finansowo

opublikowano: 21-08-2012, 08:35

Studiując MBA za granicą, trzeba się liczyć z ukrytymi kosztami. Ale uczelnie pozwalają studentom dorabiać.

Wharton (uniwersytet w Pensylwanii) to jeden z najbardziej prestiżowych i najdroższych programów MBA na świecie. Sama uczelnia szacuje, że roczny koszt studiów to 93 tys. dolarów. W rzeczywistości jednak mało kto się w tej kwocie mieści. Absolwent i obecny student Wharton opowiadają, ile zapłacili, i radzą, co zrobić, aby przetrwać finansowano MBA na tej uczelni. Podobne możliwości są w innych zagranicznych szkołach.

Piotr Ossowicz niedawno skończył studia MBA na Wharton. Szacuje, wszystkie koszty dwuletnich studiów na 180-200 tys. dolarów. Nie brał pożyczki z uczelni, całą sumę uzbierał przed rozpoczęciem studiów, bo — jak mówi — wolał wyjść na zero, niż mieć długi.

— Należy pamiętać, że pożyczki są w dolarach, więc jeśli ktoś po studiach nie będzie pracował w USA, to bierze na siebie duże ryzyko kursowe. Najczęściej absolwenci, którzy mają dług, pracują w Stanach, aż go spłacą i wtedy ewentualnie zmieniają miejsce zatrudnienia — tłumaczy Piotr Ossowicz.

Marcin Szczuka jest po pierwszym roku Wharton. Studia kosztują go więcej, bo mieszka w Filadelfii z żoną. Mówi, że 93 tys. dolarów może wystarczyć dla jednej osoby, ale nie dla dwóch.

— Trzeba do tego budżetu dołożyć około 20 tys. dolarów. Szacuję, że cały dwuletni programbędzie mnie kosztował w granicach 230 tys. dolarów. Uczelniane ubezpieczenie (3 tys. dolarów) obejmuje tylko studenta, więc żona musiała wykupić własne za 4 tys. dolarów. Jeśli ktoś chce jeszcze np. ubezpieczyć dziecko, to jest już znacznie taniej — około 500 dolarów — mówi Marcin Szczuka.

Cały tekst w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" lub TUTAJ>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Jak przetrwać MBA finansowo