Jak przewidzieć ceny ropy

PALIWA

Zastanawiasz się, czy zatankować pełen bak jeszcze przed świętami, czy zaczekać, bo później będzie taniej? Znamy odpowiedź na to pytanie. Ceny ropy mogą być… bliskie załamania! Sposób, jak z 90-procentową dokładnością przewidzieć zmiany cen ropy, odkryli ekonomiści banku Goldman Sachs.

Wystarczy na wykres cen surowca nałożyć zachowanie indeksu niespodzianek, jakie sprawiają dane z gospodarki amerykańskiej. Działanie modelu jest bardzo proste. Kiedy koniunktura zaskakuje coraz bardziej na plus, ceny paliw rosną. Kiedy gospodarka spowalnia, kolejki na stacjach robią się coraz mniejsze, a ropa tanieje.

Wszystko w porządku, ale jak przewidzieć ceny ropy, gdy oba wskaźniki podążają w jednym kierunku w tym samym czasie? Otóż specjaliści z Goldman Sachs zauważyli, że zmiany wskaźnika niespodzianek wyprzedzają ruchy cen ropy typu WTI nawet o dwa miesiące. Kiedy jesienią 2010 r. amerykańska gospodarka zaczęła spisywać się lepiej, dane poprawiały się aż do marca 2011 r.

Co stało się później? Ceny ropy silnie rosły jeszcze przez zaledwie półtora miesiąca, by w następnych miesiącach zanurkować o ponad 30 proc. Wyniki gospodarki pogarszały się do czerwca, a bardzo słabe pozostały aż do sierpnia. Spadki notowań ropy WTI trwały jednak aż do przełomu września i października.

Dzięki ostatniej poprawie danych makroekonomicznych z USA ropa zdrożała od października już o 36 proc. Teraz niespodzianki, jakie ekonomistom sprawia amerykańska gospodarka, są coraz mniejsze. Indeks Citigroup spada więc od dwóch miesięcy. To znak, że niższe ceny ropy są kwestią czasu.

Czy to oznacza, że taniej będziemy płacić i na polskich stacjach? Niestety, sprawa nie jest aż tak oczywista. Gdy na światowych rynkach tanieje ropa, często na wartości zyskuje też dolar, waluta, w której wyrażone są ceny surowca. Jak to często bywa, zarobić mogą więc spekulanci, którzy zwietrzą, co się kroi. Polscy kierowcy za paliwa nadal będą więc słono płacić…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK WIERCISZEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu