Jak rozmnożyć nasze pieniądze

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

Na tej stronie opisujemy wybrane przez nas nowości inwestycyjne.

Fundusz inwestycyjny z pełną ochroną kapitału, który lokuje pieniądze w rynku akcji oraz/lub instrumenty finansowe o charakterze dłużnym. Pomyślany tak, że gdy giełda spada, zaangażowanie portfela w tej części może zostać zredukowane nawet do zera. Rośnie za to ekspozycja na obligacje krajowe i zagraniczne oraz lokaty bankowe. W ramach części akcyjnej fundusz lokuje pieniądze m.in. w akcje spółek z indeksu WIG20 oraz w kontrakty terminowe na ten indeks, prawa do akcji, jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych.

Dla tych, którzy boją się ryzyka, ale też nie zadowalają ich zyski ze zwykłych lokat bankowych.

Lokata wybitna to nie jest, ale rzeczywiście się wyróżnia. Mało kto wykorzystuje stawkę WIBID jako opakowanie produktów strukturyzowanych. WIBID to roczna stopa procentowa, jaką płacą sobie banki za depozyty. Jednomiesięczny to obecnie 3,33 proc., trzymiesięczny — 3,98 proc. a półroczny — 4,15 proc. Taki jest też czas oszczędzania na lokacie: 1, 3 i 6 miesięcy. Oprocentowanie rośnie wraz z długością terminu zapadalności dzięki bonusom — od 1,25 proc. do 2 proc. — jakie dodaje bank. By lokatę otworzyć, trzeba mieć rachunek w DB PBC, ponieważ tylko na nich księgowane są odsetki.

Lokata pomyślana jako sposób na nowych klientów. Marchewka całkiem soczysta. Kija nie widać. Konieczność posiadania rachunku dolegliwa nie jest, bo DB PBC od niedawna ma w ofercie ciekawe, darmowe konto internetowe.

Czas trwania: 3,5 roku, minimalna wartość inwestycji: 1 tys. zł. Ile można zarobić na funduszu? To zależy od zachowania koszyka 30 spółek. KBC TFI wrzucił do niego światowych gigantów różnych branż: Nokię, Nestle, Craft Food itp. W trakcie trwania inwestycji trzy razy wypłaca kupony (po roku, po dwóch i na koniec inwestycji) o wartości minimum 2 proc., maksimum 12 proc.

Jak długo potrwa recesja — nie wiadomo. Jeśli inwestować w akcje, to sprawdzone. Nadzieja w tym, że potentaci poradzą sobie lepiej niż reszta.

Wielka promocja w Aliorze, który do końca miesiąca udostępnia hurtową ilość produktów Aviva Investors Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. Bonus polega na tym, że zarówno klienci banku, jak i ci, którzy za jego pośrednictwem zdecydują się na inwestycję, bez opłaty manipulacyjnej mogą nabyć subfundusze: polskich akcji, małych spółek, nowych spółek, nowoczesnych technologii, akcji Europy wschodzącej. Wpłata minimalna — 1 tys. zł.

Dobra promocja. Opłata manipulacyjna w przypadku subfunduszy nowych i małych spółek oraz nowoczesnych technologii to dla kwot poniżej 5 tys. zł 4,5 proc. wartości inwestycji. Opłata za zarządzanie zostaje, a wynosi dla tych subfunduszy 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu