Jak stracę pracę, to znajdę inną

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 15-07-2013, 00:00

Polacy mniej się obawiają o utrzymanie pracy i bardziej wierzą w możliwość znalezienia nowej.

Jak wynika z sondażu Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, choć obawa, że obecna umowa o pracę zostanie zerwana lub nieprzedłużona nadal dotyczy ponad co trzeciego respondenta, to wynik ten plasuje Polskę nieznacznie powyżej średniej europejskiej, a znacznie poniżej wyniku dla krajów o mniej stabilnych gospodarkach: Grecji, Hiszpanii czy Węgier.

Polacy są jednym z najbardziej optymistycznych narodów, jeśli chodzi o przekonanie o dostępności ofert pracy. Aż 68 proc. badanych w naszym kraju ocenia, że w razie konieczności zmiany w pół roku pracodawcy znajdzie porównywalne do obecnego stanowisko w innej firmie. Pod tym względem bardziej optymistyczni są jedynie Norwegowie. Najgorzej zaś swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia oceniają Hiszpanie.

Poprawa nastrojów nie dotyczy jednak wszystkich zatrudnionych Polaków. Wyniki badania pokazują, że znacząco wzrosła obawa o utratę stanowiska wśród najstarszych pracowników — ta grupa zwiększyłasię w tym kwartale o jedną trzecią. Podobnie jest wśród najmłodszych pracowników, dopiero zaczynających karierę zawodową. O ile jednak w najmłodsi (18-24 oraz 25-34 lata) w ocenie możliwości znalezienia nowej pracy są największymi optymistami, o tyle odpowiedzi najstarszych na to samo pytanie dały dwukrotnie gorsze oceny. Polacy niezbyt boją się zmiany pracy. Badanie Randstadu ukazuje, że w ostatnim półroczu zdecydował się na to co czwarty respondent w naszym kraju. Na tle innych krajów kontynentów, w których prowadzono badanie, to bardzo dobry rezultat.

68 proc. Tylu Polaków jest przekonanych, że w razie utraty pracy w pół roku znajdą nową.

34 proc. Tylu Polaków obawia się, że mogą stracić obecną pracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu